Pałac w Młoszowej przejdzie termomodernizację

03.01.2022

Pałac w Młoszowej dzięki dofinansowaniu NFOŚiGW zostanie poddany termomodernizacji. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 14 mln zł.

 

Pałac w Młoszowej, należący do AGH w Krakowie od 2018 roku, zyska między innymi nowy system centralnego ogrzewania oparty na nowoczesnej kotłowni gazowej, izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową, niezbędne ocieplenie dachów oraz poprawę izolacyjności termicznej okien, drzwi, ścian i stropów. Pałac oraz zabytkowy budynek „Oficyny Zegarowej”, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie, zostaną poddane termomodernizacji. Łącznie to prawie 3000 m². Pałac oraz oficyna zostaną także wyposażone w instalację fotowoltaiczną oraz system inteligentnego zarządzania zużyciem energii. Panele fotowoltaiczne umożliwią wytwarzanie energii elektrycznej z OZE na poziomie ponad 8 MWh na rok. Ponadto dzięki termomodernizacji uda się zmniejszyć zużycie energii nieodnawialnej o prawie 70% oraz emisję CO2 o ok. 80%.

 

Pałac w Młoszowej

Fot. Kkuba678/Wikipedia

 

Dotychczasowe prace w kompleksie polegały przede wszystkim na rozpoczęciu modernizacji systemu ogrzewania poprzez zastąpienie kotłowni węglowej nowoczesną instalacją gazową. Zabezpieczono również obiekty przed dalszą degradacją techniczną.

Pałac w Młoszowej otoczony jest parkiem o powierzchni 11 ha z ponad 2200 drzewami, z czego kilka to pomniki przyrody. W ramach prac uporządkowano przylegający teren i drzewostan.

Kolejne etapy działań w zespole płacowo-parkowym w Młoszowej przewidują m.in. prace adaptacyjne oraz wykończeniowe pałacu i oficyny, remont muru, bramy wjazdowej i mostu, przebudowę części dachu, budowę windy osobowej, wymianę instalacji elektrycznej, remont podłóg, modernizację kaplicy, a także konserwację rzeźb w parku.

Wszystkie obecne i przyszłe działania mają na celu nie tylko przywrócenie dawnej świetności Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej, ale również wykorzystanie i rozszerzenie jego pełnego potencjału. Obiekt ma być zapleczem naukowo-badawczym, laboratoryjnym, edukacyjnym, wystawienniczym i konferencyjnym AGH.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia szacuje się na ok. 14 mln zł. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarły umowę na dofinansowanie realizacji tego przedsięwzięcia pn. Poprawa sprawności energetycznej pałacu i oficyny w zespole pałacowo-parkowym AGH w Młoszowej. Kwota dofinansowania to ponad 10 mln zł.

 

Czytaj też:

Urząd Morski w Gdyni zostanie rozbudowany

BRaIn – nowa inwestycja UM w Łodzi

Hala targowa w Bydgoszczy – ciąg dalszy rewitalizacji

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in