BRaIn – nowa inwestycja UM w Łodzi

09.11.2021

W Łodzi powstaje spektakularna inwestycja Uniwersytetu Medycznego, czyli ośrodek BRaIn (Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji) ze specjalistycznymi laboratoriami.

 

BRaIn

 

BRaIn – Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to nowy obiekt, który powstaje na kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) Uniwersytetu Medycznego. Projekt ten tworzony jest z myślą o prowadzeniu innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie szeroko rozumianej ochrony zdrowia.

BRaIn Łódź to wielomilionowy projekt, w ramach którego powstają m.in. laboratoria hodowli komórkowych, centrum badań in vivo, laboratorium diagnostyki molekularnej, badań metabolomicznych, analiz genomowych czy analiz białek. W ramach projektu powstaną także jednostki zajmujące się przetwarzaniem danych (Big Data), opracowywaniem rozwiązań w zarządzaniu ochroną zdrowia oraz stosowanymi w nim systemami bioinformatycznymi i biostatystycznymi.

Nowy budynek budynek A5 (Laboratoria BRaIn) będzie miał 5200 m² powierzchni. Będzie on przeznaczony na działalność badawczo-rozwojową. Zostanie wyposażony w niezbędną infrastrukturę techniczną i instalacyjną, a także zostanie zagospodarowany teren zewnętrzny. Budynek podzielony będzie na część laboratoryjną (badawczo-rozwojową) i uzupełniającą ją strefę biurowo-administracyjną. Parter budynku będzie częścią wspólną.

Na potrzeby łódzkiej inwestycji zostaną dodatkowo zaadaptowane i wyremontowane także dwa pozostałe budynki znajdujące się na terenie kampusu: budynek A2 (Centrum Big Data) o powierzchni 500 m² i Zwierzętarnia (Centrum badań In Vivo) o powierzchni 1970 m².

 

BRaIn

 

W związku z różnorodnością laboratoriów, jakie mają znaleźć się w budynku A5, niezbędne było wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w zakresie wentylacji. Zapewniono między innymi wentylację mechaniczną powietrzem schłodzonym o odpowiedniej, jak dla laboratoriów chemicznych, krotności wymian. Układ wentylacji ogólnej współdziała z układem wentylacji technicznej obsługującej dygestoria.

– Dodatkowo układ wentylacyjny laboratoriów, w których będą prowadzone prace nad wirusami, wyposażono w elementy rozdziału powietrza filtrami HEPA, charakteryzującymi się skutecznością filtracji na poziomie 99% – wyjaśnia Łukasz Sitkiewicz, kierownik robót sanitarnych z Konsorcjum Erbud S.A. – Budomal PRB Rafał Leśniak, odpowiedzialnego za budowę obiektu BRaIn A5.

Każde pomieszczenie wyposażone będzie w system indywidualnej regulacji temperatury, a podłączenie dygestoriów oraz innego wyposażenia pod system BMS pozwala na ciągły monitoring pracy. W budynku zastosowano również lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń z wirusów, grzybów i bakterii.

Zapewniono odpowiednie bezpieczeństwo na drogach ewakuacyjnych, na których zastosowano rozwiązania oparte na podzespołach marki G-U. Firma dostarczyła m.in.: kilkanaście wariantów samozamykaczy do drzwi – od samozamykaczy z wbudowanymi trzymaczami magnetycznymi, współpracującymi z centralami przeciwpożarowymi, po samozamykacze z regulatorami kolejności zamykania oraz samozamykacze ramieniowe. W obiekcie zastosowano ponadto, testowane wcześniej na drogach ewakuacyjnych, zamki ewakuacyjne przeznaczone do skrzydła biernego (ryglowanego w posadzce) z możliwością wbudowania elektrozaczepu.

Budżet projektu wynosi 86 mln zł i jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalny – Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020 w wysokości 38,318 mln zł. Inwestycja jest realizowana od czerwca 2018 r. do grudnia 2022 r.

 

Źródło: G-U, umed.pl, onet.pl

Wizualizacje: arch3Designer; główny projektant Andrzej Szurmak, Architekton Sp. z o.o.

 

Przeczytaj też:

Budowa Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności

Wydział Psychologii UW z nowym budynkiem

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in