Nowy dworzec w Pomiechówku

08.12.2021

Dworzec w Pomiechówku to pierwszy oddany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 indywidualny Innowacyjny Dworzec Systemowy w województwie mazowieckim.

 

dworzec w Pomiechówku

 

Nowy dworzec w Pomiechówku udostępniono 2 grudnia 2021 r. Został wybudowany w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego.

Budynek dworca stanowi minimalistyczna bryła, z fasadą wykonaną z szarej cegły i szkła oraz dominantą w postaci wieży z wielkoformatowym i podświetlanym zegarem. Zadaszenie budynku ma kształt prostokąta, który w południowej części, w miejscu, gdzie znajduje się otwarta poczekalnia z ławkami i siedziskami, przechodzi w romb. Pod zadaszeniem znajduje się także powierzchnia przeznaczona do obsługi podróżnych oraz komercyjna. Pierwsza zlokalizowana bliżej wieży zegarowej jest praktycznie w całości przeszklona, dzięki czemu maksymalizuje się dostęp światła dziennego. Mieści się w niej utrzymany w szaro-białej kolorystyce hol pełniący funkcję poczekalni. Został on wyposażony w nowoczesne oświetlenie w formie listew zamontowanych w ażurowym suficie, ciemnoszare i ergonomiczne ławki, zegar, gabloty z rozkładem jazdy pociągów i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Obok znajduje się poczekalnia dla rodziców z dziećmi, wyposażona w zabawki i gry. Przy niej mieści się toaleta z przewijakiem. W części obsługi podróżnych zlokalizowane są także pomieszczenia kasowe oraz toalety utrzymane w szarej, industrialnej stylistyce. Pomieszczenia obsługi podróżnych są klimatyzowane, zgodnie ze standardem Innowacyjnych Dworców Systemowych. W części komercyjnej znajdują się trzy lokale o powierzchni od 34 do 88,5 m².

Dworzec w Pomiechówku jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – jest pozbawiony barier architektonicznych, a dodatkowo wprowadzono w nim takie usprawnienia, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca oraz kontrastowa kolorystyka wnętrz. Wysokość blatu przy kasie biletowej przystosowano do obsługi osób poruszających się na wózkach. Ponadto zamontowano tam urządzenia wspomagające sygnał aparatów słuchowych.

Dworzec jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne środowisku: energooszczędne i zautomatyzowane oświetlenie, pompy ciepła do ogrzewania budynku, system BMS (Building Management System) odpowiadający za nadzór nad pracą urządzeń i optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody, system odzysku wody deszczowej, która po oczyszczeniu będzie wykorzystywana do spłukiwania dworcowych toalet.

Obiekt w Pomiechówku to pierwszy oddany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 indywidualny Innowacyjny Dworzec Systemowy w województwie mazowieckim. Jego budowa kosztowała 11,7 mln zł. Otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt dworca wykonali architekci PKP S.A.

 

Źródło: MI

 

Czytaj także:

Dworzec w Pucku do przebudowy

Dworzec w Tczewie otwarty po przebudowie

Dworzec w Skarżysku-Kamiennej po przebudowie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in