9 dworców w ramach programu Innowacyjne Dworce Systemowe

27.08.2019

Projektowanie i budowa niewielkich, nowoczesnych dworców dostosowanych do potrzeb lokalnej społeczności. To założenia autorskiego programu PKP o nazwie Innowacyjne Dworce Systemowe. Podpisano umowę na budowę dworców w dziewięciu miejscowościach.

 

Innowacyjne i proekologiczne dworce kolejowe powstaną w dziewięciu miejscowościach znajdujących się w województwach mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim. Będą to obiekty na stacjach: Dębe Wielkie, Wrzosów, Garwolin, Łaskarzew Przystanek, Kornelin, Racibory, Zdrody Nowe, Wasilków i Nowy Tomyśl. PKP S.A. podpisała już z firmą SKB S.A umowę na ich zaprojektowanie i budowę. Wykonawca zrealizuje zadanie przy wykorzystaniu projektu typowego dworca IDS, opracowanego przez PKP S.A. Pozostałe do wykonania prace projektowe dla poszczególnych lokalizacji powinny zakończyć się w połowie 2020 roku, wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych. Planowany termin otwarcia dworców typu IDS to przełom 2020 i 2021 roku. Łączny koszt inwestycji to 39,6 miliona zł. Będzie ona realizowana z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

O projekcie Innowacyjne Dworce Systemowe

Program realizowany jest w mniejszych miejscowościach i jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego do 2023 roku w całej Polsce zostanie przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych. Nowe dworce powstaną w miejscu obecnych, przeznaczonych do rozbiórki lub w ich pobliżu. W związku z optymalizacją kosztów utrzymania budynków, w IDS-ach zastosowane zostaną rozwiązania proekologiczne.

 

Sprawdź też: 20 dworców w programie Inowacyjne Dworce Systemowe

 

Fot. PKP. Pierwszy innowacyjny dworzec systemowy w Nasielsku

 

Dworce powstaną w dwóch wersjach, tzw. IDS-A (Racibory, Wasilków, Zdrody Nowe) i IDS-B (pozostałe lokalizacje). Pierwsze z nich to niewielkie dworce o powierzchni użytkowej około 29 m2, na których pasażerowie będą mogli skorzystać z ogrzewanej wiaty oraz kompleksu toalet dostosowanego również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pod wiatą będą siedziska dla podróżnych i stojaki na rowery. W miejscowościach, gdzie ruch podróżnych jest większy, zostaną wybudowane IDS-y w rozszerzonej formule o powierzchni około 72 m2. Nowy dworzec tego typu będzie się składał z klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz pomieszczenia kasy biletowej i niewielkiej przestrzeni komercyjnej.

 

W IDS-ach zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej, bezpieczeństwa (CCTV, kontrola dostępu, system włamania i napadu) oraz automatyki oświetlenia. Dworce te będą również w pełni przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, brak barier architektonicznych). W IDS-ach zostaną zaimplementowane rozwiązania proekologiczne – systemy odzyskiwania wody opadowej oraz wody szarej, która po oczyszczeniu będzie używana do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet. Zaplanowano oświetlenie typu LED, a energia elektryczna będzie pozyskiwana częściowo z paneli fotowoltaicznych zlokalizowane na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane gruntowe pompy ciepła. Instalacje będą sterowane za pomocą BMS (Building Management System).

 

PKP S.A.

 

Zobacz też: Dworzec kolejowy w Grudziądzu powstanie w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in