Mercedes-Benz Vans rozbuduje fabrykę w Jaworze

14.12.2022

Mercedes-Benz Vans podpisał porozumienie z polskim rządem o rozbudowie europejskiej sieci produkcji lekkich samochodów dostawczych z napędem elektrycznym w Jaworze.

 

Mercedes-Benz Vans reorganizuje swoją europejską sieć produkcyjną na potrzeby nowej modułowej architektury w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, opartej na platformie VAN.EA. Jest to kolejny kamień milowy na drodze działu aut dostawczych Mercedesa do całkowicie elektrycznej mobilności.

 

Mercedes-Benz Vans

Fabryka silników i baterii Mercedes-Benz w Jaworze (fot. Mercedes-Benz Manufacturing Poland)

 

Wraz z reorganizacją europejskiej sieci produkcyjnej samochodów dostawczych firma zabezpiecza długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie i rozszerza sieć o nową fabrykę Mercedes-Benz Vans w Jaworze na Dolnym Śląsku, gdzie istnieje już fabryka silników i baterii elektrycznych. W przyszłości będą tu produkowane duże samochody dostawcze (model zamknięty) oparte na architekturze VAN.EA. Firma planuje zainwestować ponad 1 mld euro w latach 2023–2027 w ramach uzgodnionego planu inwestycyjnego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. Znajdzie tu zatrudnienie ok. 2500 osób. Silniki produkowane są w Jaworze od 2019 r., a baterie do samochodów elektrycznych Mercedes-Benz od 2020 r. Decyzja o lokalizacji produkcji elektrycznych aut dostawczych i budowa fabryki zależą jeszcze od spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy publicznej.

 

Polski rząd, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a także miasto Jawor oraz gmina Męcinka wspierają projekt i aktywnie angażują się w rozwój inwestycji. We wspólnym oświadczeniu (Memorandum of Understanding) strony zobowiązały się do dalszego rozwoju terenu przyszłej inwestycji. Istniejący zakład w Jaworze był od początku zaprojektowany jako fabryka neutralna pod względem emisji CO2 i tym samym odgrywa pionierską rolę w strategii realizacji celów zrównoważonego rozwoju Mercedes-Benz Group AG.

 

Przeczytaj też:

Magazyny GLP we Wrocław V Logistics Centre

Zeroemisyjna fabryka Danfoss

Fabryka PRESS GLASS w Kownie gotowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in