Konferencja Projektowanie Przyszłości 2023

27.04.2023

2 dni, 12 prelekcji, 10 warsztatów, 1 debata – łącznie 30 godzin i blisko 200 uczestników to 8. edycja Konferencji Projektowanie Przyszłości w liczbach.

 

Konferencja Projektowanie Przyszłości 2023

 

Konferencja Projektowanie Przyszłości 2023 to otwartość i inspirujące rozmowy, dzielenie się doświadczeniem oraz wzajemne inspirowanie do wytyczania nowych ścieżek, łamania utartych schematów. To też tylko kilka aspektów składających się na ideę projektowania. Mimo że była to już 8. edycja konferencji, dla nas była tą pierwszą – organizowaną samodzielnie przez BIM Klaster.

Konferencja Projektowanie Przyszłości 2023 po raz kolejny zgromadziła grono sympatyków i entuzjastów innowacyjnych metodyk pracy oraz technologii (z BIM na czele) w branży budowlanej. Pierwszego dnia ok. 200 osób z całej Polski miało okazję wysłuchać prezentacji zaproszonych gości, wśród których znaleźli się projektanci, przedstawiciele inwestorów, konsultanci, producenci i dystrybutorzy narzędzi informatycznych, prawnicy, a także producenci materiałów budowlanych. Odbyło się 12 prelekcji, z których każda dotyczyła innego zagadnienia i stanowiła doskonały punkt wyjścia do dalszych dyskusji w kuluarach.

 

Konferencja Projektowanie Przyszłości 2023

 

Podczas tegorocznej edycji dało się też wyczuć pewną subtelną zmianę – zarówno prelegenci, jak i goście znacznie częściej niż o BIM-ie mówili o zarządzaniu informacją, współpracy na linii inwestor–projektant–wykonawca–zarządca, zmianie mentalności oraz technologiach jutra, które coraz śmielej wkraczają na budowę. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać i przetestować nowinki technologiczne obecne zarówno na stoiskach partnerów wydarzenia w strefie EXPO, jak i podczas prelekcji. Jak można się było spodziewać, najwięcej emocji wzbudziło wkroczenie na scenę niezapowiedzianego wcześniej gościa – SPOT-a firmy Boston Dynamics, który bez wątpienia, sądząc po liczbie zrobionych mu zdjęć, stał się największą gwiazdą konferencji.

Na zakończenie części plenarnej zebrani mogli wysłuchać debaty o nieco przewrotnym tytule „Konsylium BIM”. Jej uczestnicy, wskazując na problemy, podjęli próbę zdiagnozowania rodzimej branży budowlanej i ustalenia skutecznej terapii. W dyskusji pojawiło się wiele trafnych spostrzeżeń oraz wskazówek, a także celnych pytań i sugestii z sali, które stały się doskonałym punktem wyjścia do dalszych rozmów już w nieco mniej formalnym wydaniu – podczas BIMevening. To wieczorne spotkanie nakierowane było tak na wymianę doświadczeń, jak i budowanie pozytywnych relacji biznesowych.

Drugi dzień wydarzenia, jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, zdominowały warsztaty prowadzone przez specjalistów i ekspertów z firm członkowskich BIM Klastra. Jednocześnie w 2 salach trwały wykłady, warsztaty i prezentacje m.in. z zakresu zarządzania informacją w modelach BIM, pracy w oparciu o otwarte standardy wymiany danych, digital twin, usprawnienia współpracy między uczestnikami procesu inwestycyjnego, metod wizualizacji projektowych obiektów w ramach mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości, a także zarządzania dokumentacją z wykorzystaniem platform CDE.

To były 2 niezwykle intensywne dni obfitujące w inspirujące rozmowy, spotkania z ciekawymi ludźmi i sporą dawkę praktycznej wiedzy.

Wszystkim prelegentom, uczestnikom i partnerom organizator serdecznie dziękuje.

 

Fot. BIM Klaster/Bartrog Bartosz Rogowski

 

 

Przeczytaj też:

Georeferencja modeli BIM

Wymagania wymiany informacji w BIM

Rola CDE w procesach BIM-owych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in