Kamienica Św. Barbary 6/8 w Warszawie w renowacji

01.12.2021

Kamienica Św. Barbary 6/8 w Warszawie to jeden z najlepszych projektów modernistycznych w Polsce. Teraz przejdzie modernizację.

 

Kamienica Św. Barbary

 

Kamienica przy ul. Św. Barbary 6/8 usytuowana w ścisłym centrum stolicy zostanie odrestaurowana przez Zeitgeist Asset Management. Prace rozpoczną się już w grudniu. Budynek ten jest częścią kompleksu nieruchomości, który firma odkupiła od Orange w 2019 r.

Odnowiona kamienica Św. Barbary 6/8 zostanie przeznaczona na mieszkania do wynajęcia oraz lokale usługowe. Łączna powierzchnia najmu wyniesie ponad 1700 m². Powstanie tu 41 mieszkań: 24 kawalerki, lokale dwu- i trzypokojowe.

Cały zespół budynków u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Św. Barbary o powierzchni najmu ponad 48 000 m² stanowi niezwykle istotny pod względem historycznym obszar Warszawy. Bryła gmachu dawnej poczty uznawana jest za jeden z najlepszych projektów modernistycznych w Polsce, stąd celem ich rewitalizacji jest przywrócenie dawnego blasku.

Budynki te tworzone były z bardzo konkretnymi założeniami, w stylu epoki. Kamienica od strony ul. Św. Barbary 2a jest przedłużeniem gmachu Telefonów Międzymiastowych i Urzędu Pocztowego, który zaprojektowany został jako skrajnie modernistyczny w latach 30. XX w. Oba budynki stanowią natomiast część kompleksu dostępną od ul. Poznańskiej. Renowacja ma przywrócić im dawną świetność. Wprowadzone zostaną jedynie drobne zmiany, jednak całościowy wygląd fasady zbliżony będzie do historycznego oryginału. Uwidocznione będą także oryginalne barierki i balustrady balkonowe oraz stary podział okienny. Istotną zmianą będzie natomiast przekształcenie parteru narożnika budynku pod lokal usługowy.

Ciekawym elementem kamienicy Św. Barbary 6/8 jest brama. Jej krata stanowi interesujący przykład metaloplastyki, który ma być odrestaurowany. Również charakterystyczny dla okresu powstania budynku tynk ścian będzie odtworzony. Obiekt jest przykładem galeriowca, dlatego zostaną zachowane galerie i oryginalna klatka schodowa. Zaplanowano także gruntowny remont wnętrza oraz wymiana windy, gdyż obecna nie jest częścią oryginalnego projektu. Do renowacji zostaną wykorzystane materiały, które kojarzą się z modernizmem, m.in. beton, szkło, stal, ceramika, przy jednoczesnym ociepleniu ich drewnem. Natomiast wnętrza zostaną tak rozplanowane, aby można było dostosować je do każdego z mieszkańców.

Za projekt architektoniczny i renowację budynku odpowiada Grupa 5 Architekci, natomiast za projekt wnętrz – firma Tétris. Mieszkania w kamienicy będą gotowe w 2023 r.

Restaurowany budynek stanowi pierwszy etap prac Zeitgeist Asset Management przy tej nieruchomości. Kolejnym będzie odrestaurowanie kamienicy przy ul. Św. Barbary 2a. W posiadaniu firmy są także inne budynki tego kompleksu, znajdujące się przy ul. Św. Barbary 10 oraz ul. Nowogrodzkiej 45–47. One także będą one sukcesywnie remontowane.

 

Przeczytaj też:

Toruńska Vita – nowe mieszkania w stolicy

Pasaż Aniński – II etap osiedla

NOVÉLIA Bemowo – nowe mieszkania w Warszawie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.