Farma wiatrowa w Warblewie

03.01.2023

Farma wiatrowa w Warblewie to nowa inwestycja Taurona. Będzie się składać z 15 turbin o łącznej mocy 30 MW. To już 13. wiatrowy projekt firmy.

 

Farma wiatrowa w Warblewie

 

Nowa farma wiatrowa w Warblewie będzie w stanie zasilić 28 tys. gospodarstw domowych. Inwestycję realizuje spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Na projekt Warblewo – w powiecie słupskim, w województwie pomorskim – składa się z 15 turbin, każda o mocy 2 MW, i łącznej mocy 30 MW. Rozpoczęcie inwestycji nastąpi w najbliższych tygodniach, a pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni w III kwartale 2024 r.

Farma wiatrowa w Warblewie to kolejny krok w realizacji Zielonego Zwrotu Taurona. Firma dysponuje dziś 11 farmami wiatrowymi: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu 2022 r. Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 r.

Z początkiem października 2022 r. firma ogłosiła, że będzie realizować inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 r. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

 

Przeczytaj też:

Choszczno II – nowa farma fotowoltaiczna w woj. zachodniopomorskim

Fabryka fundamentów farm wiatrowych Mostostal

Kierunki rozwoju nowoczesnych farm wiatrowych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in