Choszczno II – nowa farma fotowoltaiczna w woj. zachodniopomorskim

19.01.2022

Elektrownia słoneczna Choszczno II to trzecia i największa farma fotowoltaiczna w Grupie TAURON.

 

Choszczno II

 

Farma fotowoltaiczna Choszczno II to druga tego typu instalacja w tym miejscu. W lutym 2021 roku TAURON oddał bowiem do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. Zaspokaja ona zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tys. gospodarstw domowych. Na tę farmę składa się ponad 16 tys. modułów fotowoltaicznych.

Teraz firma zakończyła budowę elektrowni fotowoltaicznej, która jest jej największą tego typu instalacją. Farma zlokalizowana w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim, o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną blisko 3,5 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 MW. W trakcie budowy farmy ułożono ponad 100 km kabli, w tym około 80 km kabli prądu stałego, łączącego inwertery z panelami, prawie 4,5 km kabli prądu zmiennego, łączącego stacje transformatorowe z inwerterami, a także około 20 km kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto blisko 250 ton materiału.

Po uzyskaniu koniecznych zgód i certyfikatów elektrownia słoneczna Choszczno II będzie eksploatowana przez spółkę TAURON Ekoenergia.

Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku, zaś budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł. Za realizację farmy fotowoltaicznej Choszczno II odpowiedzialna jest TAURON Zielona Energia, rozwijająca w grupie odnawialne źródła energii. Spółka odpowiada za dewelopment, akwizycje oraz nadzór inwestycyjny projektów farm fotowoltaicznych oraz lądowych farm wiatrowych.

 

Od niemal trzech lat TAURON realizuje cele Zielonego Zwrotu TAURONA, który zakłada znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 roku grupa planuje dysponować mocą 1600 MW zainstalowaną w odnawialnych źródłach energii.

 

Przeczytaj też:

Farma Choszczno I – nowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 MW

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021. RAPORT

Wpływ usytuowania oraz warunków środowiskowych na moc uzyskiwaną z instalacji fotowoltaicznej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in