Farma wiatrowa Mierzyn w budowie

12.04.2023

Farma wiatrowa Mierzyn będzie mieć moc 58,5 MW. TAURON zakończy jej budowę w 2024 r.

 

Farma wiatrowa Mierzyn

 

Farma wiatrowa Mierzyn powstaje w województwie zachodniopomorskim. Na instalację złoży się 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 58,5 MW. Farma zapewni energię ponad 68 000 gospodarstw domowych.

TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w czerwcu 2022 r. Obecnie trwa proces wylewania fundamentów pod infrastrukturę farmy.

Inwestor dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 r.

– Turbiny wiatrowe instalowane na lądzie to jedne z najtańszych, ale też najbardziej efektywnych jednostek wytwórczych, stąd ich szczególne miejsce w zielonym portfelu TAURONA. Do 2025 r. chcemy zainstalować w technologii onshore 0,7 GW. To jedna z kluczowych inwestycji dla powodzenia Zielonego Zwrotu. Przełoży się ona na wymierne korzyści w postaci ilości energii odnawialnej w sieci, a przez to przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, co również wpłynie na poprawę jakości powietrza – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

 

Farma wiatrowa Mierzyn

 

Farma wiatrowa Mierzyn jest drugim pod względem wielkości i uzyskanej mocy projektem Grupy TAURON, która już dziś eksploatuje 11 farm. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi, gdzie 200 turbin wytwarza przyjazną środowisku energię elektryczną o łącznej mocy 416 MW. W budowie są także 4 kolejne tego typu instalacje.

Nowa strategia zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 r. grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 r. – 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80% całego miksu wytwórczego Grupy TAURON.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025 r., a w 2030 r. planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 r. zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 r. będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

 

Przeczytaj też:

Farma wiatrowa Racibórz – nowa inwestycja Taurona

Farma wiatrowa w Warblewie

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in