Farma wiatrowa Racibórz – nowa inwestycja Taurona

08.03.2023

Farma wiatrowa Racibórz będzie się składać z 15 masztów o łącznej mocy 33 MW.

 

Farma wiatrowa Racibórz

 

Farma wiatrowa Racibórz powstaje w Gamowie niedaleko Raciborza. Obecnie rozpoczynają się prace przygotowawcze terenu pod budowę wiatraków. To pierwsza taka instalacja Taurona na Śląsku.

Inwestycja w okolicach Raciborza obejmuje budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Farma wiatrowa Racibórz składać się będzie z 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia 2023 r. Pierwsza wyprodukowana z instalacji energia popłynie w połowie 2024 r. i pokryje zapotrzebowanie 28 000 gospodarstw domowych.

Tauron eksploatuje już 11 farm onshore: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW. Poza projektem w Raciborzu, w budowie są jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW. W czerwcu 2022 r. firma kupiła projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 r. Z początkiem października 2022 r. natomiast Tauron ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 r. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 000 gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

 

Przeczytaj też:

Farma wiatrowa w Warblewie

Morskie elektrownie wiatrowe – technologia, ekonomia, gospodarka

Prefabrykacja żelbetowa w energetyce wiatrowej na przykładzie farmy wiatrowej Gostyń II

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in