Osiedle SOHO by Yareal w Warszawie – budowa III etapu

12.04.2023

Osiedle SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku zostanie powiększone o dwa budynki mieszkalne. Powstanie też 300-metrowy, w pełni urządzony park linearny stanowiący oś kompleksu.

 

W ramach III etapu osiedle SOHO by Yareal wzbogaci się o 14 apartamentów oraz 132 mieszkania o podwyższonym standardzie. Jeszcze w 2023 r. powstanie też, stanowiący wewnętrzną oś kompleksu, 300-metrowy, w pełni urządzony park linearny.

Osiedle SOHO by Yareal zostanie powiększone o dwa budynki: SPLENDOR i KARDAN .

Czteropiętrowy apartamentowiec o nazwie SPLENDOR powstanie przy ul. Mińskiej, a jego elegancką architekturę podkreśli od strony ulicy odnowiony, zabytkowy mur, świadczący o przemysłowej historii kompleksu. Elewacja mieszczącego tylko 14 apartamentów budynku zostanie pokryta ceglanymi płytkami, dzięki którym nowa bryła dopasuje się nie tylko do postindustrialnego otoczenia z charakterystyczną bramą w pobliżu, ale także do sąsiedztwa przedwojennych kamienic. Górne piętra zostaną wyeksponowane przez efektowne narożniki z wysokimi na dwie kondygnacje balkonami, zapewniającymi widok na zrewitalizowany zielony dziedziniec.

W parterze budynku SPLENDOR przewidziano dwa lokale usługowe, w tym jeden z wejściem prowadzącym od strony ul. Mińskiej przez zabytkowy pofabryczny mur z czerwonej cegły, który zostanie odrestaurowany zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Obok historycznego muru znajdzie się porośnięta zielenią rampa wjazdowa do garażu podziemnego, w którym będzie 138 miejsc parkingowych dla mieszkańców obu budynków.

 

Osiedle SOHO by Yareal

Budynek KARDAN

 

KARDAN z kolei to nowoczesny budynek mieszkalny w kształcie litery U z otwartym dziedzińcem. Elegancka, kryta ceglaną płytką elewacja będzie harmonijnie współgrać z wysokimi oknami typu portfenetr oraz ażurowymi detalami. Kontrapunktem dla ceglanych okładzin będą białe ściany wewnętrznego dziedzińca. W budynku znajdą się 132 mieszkania.

W KARDAN-ie parter, a od strony parku linearnego także pierwsze piętro, przeznaczono na cele usługowe. Szklane witryny wyznaczą dwa ogólnodostępne pasaże – jeden przebiegający z północy na południe, drugi ze wschodu na zachód. Pasaże skrzyżują się na dziedzińcu, tworząc przestrzeń wspólną. Na ostatniej kondygnacji znajdą się apartamenty o wysokości 3,5 m, z efektownymi oknami prowadzącymi na duże tarasy.

Osiedle SOHO by Yareal zostało zaprojektowane zgodnie z ideą 15-minutowego miasta, zgodnie z którą większość potrzeb mieszkańców kompleksu będzie można zaspokoić na miejscu lub w najbliższym sąsiedztwie. Park linearny, centralna oś kompleksu, będzie obsadzony 17 000 roślin i ponad 100 drzewami. Roślinność będzie nawadniana gromadzoną podczas opadów deszczówką, rozprowadzaną później przez przyjazny środowisku system retencji. Powstaną też tereny rekreacyjne i place zabaw. Wewnątrz osiedla wyeliminowany zostanie ruch samochodowy na rzecz pieszych oraz rowerzystów.

Po ukończeniu budowy wielofunkcyjny kompleks SOHO by Yareal będzie pełnił rolę ogólnodostępnego, lokalnego centrum, łączącego funkcję mieszkaniową z gastronomią, usługami i sklepami, a także zielonymi przestrzeniami wspólnymi. Apartamenty i mieszkania staną się docelowo miejscem zamieszkania ok. 900 rodzin. W kilkunastu budynkach tworzących kompleks znajdzie się w sumie kilkadziesiąt lokali usługowych.

Liczne zrównoważone rozwiązania oraz charakter inwestycji zapewniły inwestycji certyfikat BREEAM Communities, potwierdzający najwyższe standardy jakości projektu urbanistycznego, który powstał m.in. w ramach konsultacji z lokalnym samorządem i z konserwatorem zabytków. Do budowy zostanie użyty m.in. beton niskoemisyjny, z którego wykonane będą elementy konstrukcyjne obu budynków. Zastosowanie betonu niskoemisyjnego pozwoli zredukować emisję CO2 o 728 t. W projekcie przewidziano również zielone dachy oraz skrzynki rozsączające wodę, które będą miały za zadanie lepsze zagospodarowanie wody deszczowej.

Generalnym wykonawcą SOHO by Yareal jest UNIBEP S.A., a projekt architektoniczny przygotowała pracownia HRA Architekci.

 

Czytaj także:

Osiedle Lumea 2 na warszawskim Bemowie

Nova Talarowa powstaje na warszawskiej Białołęce

Osiedle NEOWO w Warszawie – rusza budowa

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in