Elektrownia wodna Wrocław II w modernizacji

06.12.2021

Elektrownia wodna Wrocław II przejdzie modernizację, dzięki której zwiększy się jej sprawność i produkcja energii.

 

Elektrownia wodna Wrocław

 

Elektrownia wodna Wrocław II zlokalizowana jest na cyplu Kępy Mieszczańskiej we Wrocławiu, jednej z wysp na Odrze. TAURON rozpoczyna prace związane z jej unowocześnieniem. Dzięki projektowi zwiększona zostanie produkcja energii i jej sprawność. Zgodnie z założeniami prace przyczynią się do wzrostu produkcji energii elektrycznej w hydroelektrowni do ok. 5,5 GWh rocznie. Dzięki modernizacji ulegnie poprawie stan techniczny infrastruktury, bezpieczeństwo produkcji i obsługi elektrowni. Projekt zakłada także pełną automatyzację turbozespołów oraz pracy czyszczarki krat. Zakres prac obejmuje m.in. modernizację turbozespołów nr 5 i 6, infrastruktury technicznej, jazu klapowego oraz czyszczarki krat. Dodatkowo remont przejdzie też sam zabytkowy budynek elektrowni wodnej.

– Inwestycje w jednostki OZE, także te znajdujące się już w miksie energetycznym Grupy, stanowią jeden z priorytetów Zielonego Zwrotu TAURONA. Modernizacja hydroelektrowni Wrocław II doprowadzi do spadku emisji CO2 w bilansie energetycznym o blisko 120 t rocznie – mówi Artur Michałowski, pełniący obowiązki prezesa zarządu TAURON Polska Energia.

 

Elektrownia wodna Wrocław

 

Elektrownia wodna Wrocław II została zbudowana w 1925 r. i z uwagi na typ budowli hydrotechnicznych, architekturę oraz wyposażenie maszynowni traktowana jest jako modelowe rozwiązanie techniczno-funkcjonalne zawodowej elektrowni wodnej z tego okresu. Architektura obiektu, zwanego także Elektrownią Północną, jest przykładem stylu „Neues Bauen” lat 20. XX w. Charakteryzuje się żelbetonową konstrukcją oraz elewacją wykonaną z naturalnej cegły. Wewnątrz obiektu zainstalowane są dwie turbiny Francisa o osiach pionowych z generatorami Siemensa z 1924 r.

TAURON otrzymał na inwestycję wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość projektu opiewa na kwotę ponad 18 mln zł, z czego ponad 6 mln zł pozyskane zostanie z dofinansowania. Projekt zostanie zrealizowany do końca kwietnia 2024 r.

 

Przeczytaj też:

Mała elektrownia wodna ze śrubą Archimedesa

Elektrownia wodna nowej generacji

Inwestycja hydrotechniczna w Makowie Mazowieckim

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in