Ile mieszkań będzie dostępnych w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego

06.12.2021

Program Mieszkanie bez wkładu własnego powstał w ramach rządowego programu Polski Ład. Ma pomóc tym, którzy mają zdolność kredytową, ale nie mają wkładu własnego. Zagwarantuje go Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Jednak według danych REDNET Consulting i portalu tabelaofert.pl tylko niewielki odsetek mieszkań na rynku pierwotnym będzie dostępnych w ramach tego programu. Najwięcej, bo ponad 30% lokali byłoby do dyspozycji beneficjentów w Poznaniu.

 

Zamieszczona poniżej tabela przedstawia szacunkową dostępność mieszkań, które będzie można kupić w programie Mieszkanie bez wkładu własnego, przy założeniu wymagania przez bank wkładu własnego na poziomie 20% wartości nieruchomości.

 

Mieszkanie bez wkładu własnego

Źródło: dane pochodzą z serwisu www.tabelaofert.pl, opracowane przez Rednet Consulting oraz obwieszczenia Wojewodów w sprawie ustalenia wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla poszczególnych województw za okres 01.10.2021 r. – 31.03.2022 r.

 

Według powyższej analizy, z sześciu największych aglomeracji na rynku nieruchomości w Polsce, największy udział mieszkań na rynku pierwotnym dostępnych na koniec września 2021 r. w programie Mieszkanie bez wkładu własnego byłby w Poznaniu (31,7%). Natomiast najmniej lokali znalazłoby się w Krakowie oraz Łodzi, zaledwie 8,3% i 11,8%. W stolicy w ofercie pozostałoby tylko około 13% mieszkań dostępnych w programie (przy założeniu wymagania przez bank wkładu własnego na poziomie 20% wartości nieruchomości).

 

Sprawdź:

Wyroby budowlane coraz trudniej dostępne – jak radzi sobie branża?

Czy możemy liczyć na spadek cen mieszkań?

 

Dla kogo program Mieszkanie bez wkładu własnego

Program Mieszkanie bez wkładu własnego, który wejdzie w życie w połowie 2022 roku skierowany jest do osób, które chcą kupić z rynku pierwotnego swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny, szukają mieszkania na rynku wtórnym lub chcą wybudować własny dom. Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać ok. 80 tys. rodzin rocznie. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20%, do kwoty nie większej niż 100 tys. zł, przez okres minimum 15 lat. Z tytułu udzielenia gwarancji BGK będzie pobierać od kredytobiorcy jednorazową opłatę prowizyjną w wysokości 1,0% objętej tą gwarancją części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Skorzystać z pomocy mogą rodziny, które nie mają innego mieszkania, chyba, że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. Wprowadzono też limity metrażowe: mieszkanie nie większe niż 50 mkw. dla rodzin z dwójką dzieci, mieszkanie o powierzchni 75 mkw. dla rodzin z trójką dzieci i 90 mkw. gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin, w których jest pięcioro lub więcej dzieci nie ustalono limitu metrażowego.

 

W miarę jak powiększać będzie się rodzina beneficjentów, BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł.

 

Zobacz: Ceny materiałów budowlanych w 2021 roku

Rynek materiałów elewacyjnych 2021: wzrost cen i opóźnienia dostaw

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych – budownictwo na trzecim miejscu

Niska dostępność mieszkań na rynku pierwotnym

W celu uniknięcia ryzyka stymulowania wzrostu cen mieszkań, w ustawie wprowadzono maksymalne limity cen (w tym limit wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Niedoszacowane są maksymalne limity cenowe za 1 mkw. w większości miast, które mocno odbiegają od obecnie odnotowywanych średnich cen lokali. Jedynie ponowna weryfikacja rynkowa oraz zmniejszenie różnic cenowych może zwiększyć dostępność lokali w tym programiezauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający tabelaofert.pl

Jak wynika z danych serwisu tabelaofert.pl największa procentowa rozbieżność cenowa występuje na rynku gdańskim (-22,7%), warszawskim (-20,8%), łódzkim (-20,6%) i krakowskim (-19,2%). Najmniejsza różnica w cenach jest w Poznaniu (-3,6%).

 

Mieszkanie bez wkładu własnego

 

Wykres przedstawia porównanie maksymalnego limitu cen za 1 mkw. mieszkania na rynku pierwotnym oraz średniej ceny mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Łodzi na koniec III kwartału 2021 r. Źródło: Rednet Consulting

 

Możliwość zakupu mieszkania bez wkładu własnego sprawi, że osoby, które są w trakcie zbierania środków na pokrycie wkładu własnego będą mogły szybciej kupić mieszkanie. Jednakże limity cenowe za 1 mkw. zostały ustalone na bardzo niskim poziomie, przez co dostępność lokali, szczególnie w dużych miastach, które mogłyby być kupione w ramach programu jest niska. W większych ośrodkach miejskich mieszkania dostępne w programie będą się znajdować głównie w dzielnicach peryferyjnych, gdzie infrastruktura komunikacyjna, transportowa czy edukacyjna jest często słabiej rozwinięta niż w dzielnicach centralnych podkreśla Robert Chojnacki, prezes redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

 

Polecamy: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in