„Zrównoważone Budownictwo” – debata

06.12.2021

Debata „Zrównoważone Budownictwo” została zorganizowana przez Executive Club 2 grudnia 2021 r. w hotelu Regent w Warszawie.

 

Zrównoważone Budownictwo

 

Celem debaty „Zrównoważone Budownictwo” była merytoryczna dyskusja na temat odpowiedzialności względem użytkowników i środowiska naturalnego w sektorze budownictwa. Transmisję z wydarzenia można znaleźć na kanale Executive Club w serwisie Youtube.

Debatę „Zrównoważone Budownictwo” otworzyło wystąpienie gościa specjalnego – Piotra Uścińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Mówił on o dużym znaczeniu rozwiązań ekologicznych we współczesnym budownictwie. Podkreślił, że rząd stara się wspierać takie inicjatywy.

Po wystąpieniu nadszedł czas na prezentacje. Robert Jacek Moritz, prezes zarządu ALTA S.A., mówił o potrzebie szerszego spojrzenia na temat zrównoważonego budownictwa oraz o rozważnym podchodzeniu do panujących trendów. Podkreślił, że zrównoważone inwestycje muszą być dostępne dla wszystkich, niezależnie od sytuacji materialnej. To nie może być jedynie elitarne rozwiązanie.

Kolejną prezentację poprowadził Adam Ambrozik, dyrektor ds. korporacyjnych firmy VELUX Polska, który przedstawił uczestnikom debaty raport „Barometr Zdrowych Domów”. Zwrócił uwagę, jak bardzo pandemia wpłynęła na podejście ludzi do ich sytuacji mieszkaniowej. W swojej prezentacji zaznaczył ,że Polacy są świadomi ekologicznie. Należy zastanowić się, jak tę świadomość przełożyć na praktykę.

 

 

Zrównoważone Budownictwo

 

Po prezentacji rozpoczął się panel dyskusyjny, który poprowadził Wiktor Piwkowski, prezes zarządu Fundacji Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W dyskusji udział wzięli: Adam Ambrozik, dyrektor ds. korporacyjnych w VELUX Polska, Nicolas Depret, prezes zarządu w Eurovia Polska, Robert Jacek Moritz, prezes zarządu ALTA S.A., Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE, Bartosz Tokarski, lider praktyki finansowej, EIB SA. Na początku poruszono kwestię zeroemisyjności oraz omówiono trendy w ekologicznym budownictwie. Prelegenci zastanawiali się, czy circular economy zaadaptuje się w branży budowlanej. W dalszej części spotkania zadali sobie pytanie, czy przy zastosowaniu „ zielonych” materiałów budowlanych można wciąż utrzymać przewagę konkurencyjną. Prelegenci zgodnie stwierdzili, że przekonanie, iż ekologiczne rozwiązania są droższe, jest krótkowzroczne. Często w dłuższej perspektywie okazują się one bardziej opłacalne. Następnie uczestnicy debaty „Zrównoważone Budownictwo” zastanawiali się, jak minimalizować negatywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne podczas wszystkich etapów projektu budowlanego. Ostatnim poruszonym tematem było postrzeganie ekologicznych inwestycji przez rynek ubezpieczeniowy.

 

Patronami honorowi debaty byli: IFMA Polska, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Partnerem strategicznym był Velux Polska, a partnerem głównym – Eurovia Polska S.A.

 

 

Czytaj także:

„Ekologia a Budownictwo” – XXV konferencja

Budynki wysokie zrównoważone ekologicznie

W kierunku budownictwa ekologicznego

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.