Ceny materiałów budowlanych w 2021 roku

26.10.2021

W 2021 roku materiały budowlane drożeją w błyskawicznym tempie. Najbardziej skoczyły ceny płyt OSB, izolacji termicznych i produktów do suchej zabudowy.

 

Ceny materiałów budowlanych 2021 – zdecydowana tendencja wzrostowa

Jeszcze w styczniu 2021 r. dynamika cen materiałów budowlanych, choć od bardzo dawna nieprzerwanie na plusie, pozostawała pod wpływem wyraźnie spadkowej linii trendu, której kontynuacja w kolejnych miesiącach dawała szansę na długo oczekiwaną korektę stawek. Niestety, kolejne 4 miesiące zaowocowały bardzo silnym odreagowaniem, w efekcie którego tendencja powróciła do wzrostowej, a średnia dynamika cen z zaledwie 1 proc. we wrześniu 2020 r. wzrosła w lipcu 2021 r. do rekordowego i budzącego respekt pułapu 8,3 proc.

 

Ceny materiałów budowlanych 2021

 

Po takim wzroście w przeciągu siedmiu miesięcy 2021 roku, z końcem wakacji można było mieć nadzieję na początek hamowania dynamiki wzrostów cen materiałów budowlanych. Tymczasem Grupa PSB po jednomiesięcznej przerwie (brak danych za sierpień 2021 r.), opublikowała dane za wrzesień 2021 r. Wynika z nich gigantyczny wręcz skok średniej dynamiki cen z 8,3 proc. w lipcu do prawie 22 proc. we wrześniu.

 

Sprawdź też:

Rynek materiałów elewacyjnych 2021: wzrost cen i opóźnienia dostaw

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych – budownictwo na trzecim miejscu

Zapasy materiałów budowlanych, czyli wyścig z inflacją

 

Fot. stock.adobe/mr2853

 

Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl tak znaczne przyśpieszenie drożyzny materiałów budowlanych wynika z solidarnego odbicia stawek dosłownie wszystkich grup towarowych, ze szczególnym wyróżnieniem płyt OSB (wzrost rdr o 124,7 proc.), suchej zabudowy (60,1 proc.) oraz izolacji termicznych (53,1 proc.), których ceny szybują rok do roku wręcz w zastraszającym tempie. Co także warte podkreślenia, żadna z grup towarowych tym razem nie zanotowała cenowego regresu rdr, co zdarzyło się bodaj po raz pierwszy w historii publikacji trendów cenowych PSB.

 

Ceny materiałów budowlanych 2021

 

Ceny materiałów budowlanych 2021 – przyczyny drożyzny

Główne przyczyny galopady cen materiałów budowlanych pozostają wciąż bez zmian i w pierwszym rzędzie wynikają z niesłabnącej hossy na globalnym rynku surowców, których podaż z racji nieograniczonego wręcz popytu ze strony największych gospodarek świata pozostaje w coraz bardziej odczuwalnej defensywie. Do tego dochodzą rosnące koszty energii, logistyki czy pracy, bez większych nadziei na choćby wyhamowanie trendu, o jego odwróceniu nie wspominając. W efekcie także w krajowych hurtowniach materiałów budowlanych coraz częściej dochodzi do braków w zaopatrzeniu nawet w podstawowy asortyment.

 

Wzrost cen materiałów może przyczynić się do wzrostu cen mieszkań

Ceny materiałów budowlanych oraz perspektywy ich kształtowania w bliższej i dalszej przyszłości są niezwykle ważnym elementem planowania wszelkich inwestycji na rynku mieszkaniowym. Wynika to z faktu bardzo wysokiego, grubo ponad 50-procentowego ich udziału w kosztach budowy każdej nieruchomości mieszkaniowej. W ostatnich latach jednym z koronnych argumentów tendencji wzrostowej cen mieszkań było bowiem powszechne przekonanie o nieuchronności hossy na rynku materiałów budowlanych. Tymczasem obecna dynamika drożyzny w połączeniu z ich niedostateczną podażą, to perspektywa kolejnych etapów windowania cen nowych mieszkań, połączona z coraz bardziej realnym ryzykiem powszechnych opóźnień w realizacji inwestycji, pozbawionych możliwości terminowych dostaw materiałów.

 

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

 

Zobacz:

Produkty budowlane

Budownictwo mieszkaniowe 2021: po wiosennych rekordach jesienne uspokojenie

Największe inwestycje w Polsce. Raport 2021

Rekordowa sprzedaż nowych mieszkań w pierwszym półroczu 2021

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in