Rekordowa sprzedaż nowych mieszkań w pierwszym półroczu 2021

13.07.2021

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w drugim kwartale i pierwszym półroczu 2021 r., mierzona wynikami deweloperów giełdowych, okazała się rekordowa. Tym samym nie czekając na definitywne zakończenie pandemii, potwierdzili oni trwały charakter obowiązującej już ósmy rok z rzędu rynkowej prosperity.

 

Jak zauważają eksperci z portalu RynekPierwotny.pl wzrostowy charakter tegorocznych (2021 r.) wyników sprzedaży deweloperów mieszkaniowych powiązanych z warszawską giełdą został zaanonsowany już nadspodziewanie dobrymi rezultatami pierwszego kwartału. Kwestią było jedynie pójście rynku za ciosem w kolejnych kwartałach. Jak się okazało nie było z tym najmniejszego problemu na etapie półrocza, a w efekcie zaprezentowana szesnastka giełdowych tuzów zakomunikowała w sumie kwartalną kontraktację rzędu 7,2 tys. lokali i sześciomiesięczną na niemal dwukrotnie wyższym poziomie. Są to w obu przypadkach wyniki najwyższe w historii dla tej stawki spółek.

 

Bardzo niska baza powoduje, że progres kwartalny r/r wyniósł ponad 70 proc., a półroczny blisko 40 proc., przy czym zdecydowana większość pojedynczych wzrostów ma dwu- i trzycyfrowy wymiar. Z kolei jedyne minusy widoczne przy wynikach Marvipolu, to efekt mocno okrojonej oferty dewelopera po transakcji pakietowej sprzedaży 700 lokali szwedzkiemu funduszowi.

 

Fot. stock.adobe/Tiberius Gracchus

 

Sprawdź:

Zbyt niska podaż nowych mieszkań w największych miastach

Popyt na mieszkania w Warszawie w 2021 roku

Rentowność firm budowlanych z GPW w 2020 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-III 2021 r.

 

Tym sposobem zanotowany kwartalny oraz półroczny skok kontraktacji w relacji rok do roku jest raczej mało wiarygodny i istotny z punktu widzenia perspektyw rozwoju koniunktury. Aby więc docenić wynik I kwartału 2021 należy spojrzeć nieco bardziej wstecz. I tak zestawienie ze statystykami z okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch pandemii, nie pozostawia już żadnych złudzeń co do trwałości i siły trwającej prosperity. Mamy nie tylko jej powrót do przedcovidowej kondycji, ale wręcz znaczące przyśpieszenie.

 

Pierwszy kwartał 2020 roku oceniany był jako sprzedażowo bardzo dobry, zarówno w odniesieniu do deweloperów giełdowych jak i całego rynku, natomiast ostatni 2019 jako wręcz rewelacyjny. Tymczasem wyniki sprzedażowe branżowych tuzów giełdowych ostatniego kwartału biją je odpowiednio o ponad 26 i 9 proc. Poza tym także kwartał do kwartału sprzedaż nowych mieszkań wzrosła o około 6 proc.

 

Miniony kwartał uwiarygodnił więc w pełni wybitnie rozwojowy charakter sprzedażowego boomu na pierwotnym rynku mieszkaniowym z punktu widzenia wyników kontraktacji deweloperów giełdowych i bardzo trudno o jakiekolwiek argumenty poddające taką tezę w wątpliwość. Sęk w tym, że taki stan rzeczy potwierdza nie tylko świetną koniunkturę, ale ostrzega coraz mocniej przed jej przegrzaniem. Niepokoją galopujące wręcz trzeci miesiąc z rzędu ceny nowych mieszkań, coraz bardziej chwiejna równowaga popytowo-podażowa pomimo wysokiej aktywności inwestycyjnej deweloperów, jak też pierwsze symptomy owczego pędu do zakupów nowych mieszkań. Pozostaje nadzieja, że to tylko przysłowiowe „strachy na Lachy”, i że popyt już niebawem nieco odpuści w reakcji na szybujące ceny, a sytuacja się w miarę szybko ustabilizuje.

 

sprzedaż nowych mieszkań

Sprzedaż nowych mieszkań (I kwartał i I półrocze 2021)

 

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

 

Zobacz też: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in