Konsultacje z inżynierami budownictwa w całej Polsce

13.07.2021

Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych. Wydarzenie zaplanowano na 25 września 2021 r.

 

Tylko w 2020 roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) wydał pozwolenia na budowę 121 366 budynków jednorodzinnych i 11 557 budynków wielorodzinnych. Jednocześnie w tym samym okresie oddano do użytkowania 92 266 nowych budynków mieszkalnych, z czego 96,8% stanowiły budynki jednorodzinne (dane GUS). Średni czas trwania budowy takiego budynku wynosi ok. 38,5 miesiąca. By zrealizować tego typu inwestycję, trzeba załatwić liczne formalności i podjąć wiele decyzji, które z pewnością będą miały wpływ na kolejne dziesiątki lat życia w tym budynku, czyli jego eksploatację. Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców budynku zależą zatem od ich wyborów na tym początkowym etapie, ale również od regularnych, wykonywanych przez fachowców, kontroli stanu obiektu i jego instalacji.

 

Głównym celem organizacji akcji „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” jest pomoc indywidualnym inwestorom – właścicielom domów jednorodzinnych, przedstawicielom wspólnot mieszkaniowych, a także edukacja, przybliżenie społeczeństwu zawodu inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego.

 

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

 

Wierzę, że inicjatywa, która obejmie całą Polskę, przyciągnie szerokie grono interesariuszy. Tych, którzy dopiero budują swój dom lub zajmują się własnymi zasobami mieszkaniowymi. Przygotowaliśmy to wydarzenie z troski o inwestorów, zwłaszcza tych indywidualnych. Kiedy mówi się nieustannie o ułatwieniach proceduralnych i próbuje zastępować rzetelną dokumentację projektową marketingową wizualizacją obiektu, tym ważniejsza jest troska o bezpieczeństwo i koszty eksploatacji budynków. Wiele tzw. ułatwień to tylko przyzwolenie na odroczoną płatność. Życie budynku zaczyna się od pomysłu na niego, ale kończy po dziesiątkach lat. Dlatego, aby usatysfakcjonować pokolenia, o techniczne szczegóły należy zadbać już teraz – zaznacza prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Polecamy również:

Czy inwestor może być kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru?

Powołanie kierownika budowy po nowelizacji Prawa budowlanego

Budowa domów jednorodzinnych – niektóre wady i błędy

 

 

W ramach akcji każdy będzie mógł zgłosić się do wybranego punktu konsultacyjnego w swojej okolicy (w siedzibie okręgowej izby inżynierów budownictwa, w wybranych PINB-ach i innych urzędach, uczelniach, szkołach, salach konferencyjnych), by uzyskać informacje dotyczące m.in. zakupu działki, procedur związanych z budową domu, wyboru kierownika budowy, materiałów i technologii, jakie zostaną wykorzystane. Na spotkania mogą również zgłaszać się właściciele budynków, które wymagają modernizacji, przebudowy lub generalnego remontu, bądź ich zarządcy. W każdym z punktów konsultacyjnych eksperci PIIB będą pracować w wielobranżowych zespołach.

 

Chęć udziału w akcji zgłosiły wszystkie okręgowe izby inżynierów budownictwa. Jest ich 16, po jednej w każdym województwie. Aktualnie mamy już potwierdzonych w całej Polsce 85 adresów punktów konsultacyjnych – podsumowują pomysłodawcy i koordynatorzy akcji Mariusz Okuń i Radosław Sekunda z Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Jeśli ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie będą możliwe spotkania w punktach konsultacyjnych, zorganizowane zostaną porady online.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Akcja: „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu”

Data: 25 września 2021 r. (sobota), godziny przyjęć są wpisane przy każdym z punktów na mapie

Więcej informacji i adresy punktów konsultacyjnych: www.dzieninzyniera.pl

Organizator: Polska Izba Inżynierów Budownictwa (www.piib.org.pl)

Patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii; Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Patronat medialny: „Inżynier Budownictwa”, „Przegląd Budowlany”

 

 

Polska Izba Inżynierów Budownictwa

To samorząd zawodowy inżynierów budownictwa powołany do życia ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

 

PIIB zrzesza osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, do których należą projektanci, kierownicy budów lub robót, inspektorzy nadzoru. Do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie niezbędne jest odpowiednie wykształcenie techniczne i praktyka zawodowa.

 

Do zadań PIIB należy m.in.:

  • nadawanie uprawnień budowlanych w poszczególnych specjalnościach,
  • nadawanie tytułu rzeczoznawcy budowlanego,
  • sprawowanie nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków PIIB,
  • ustalanie zasad etyki zawodowej i nadzór nad jej przestrzeganiem,
  • opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń.

 

Obecnie do Polskiej Izby inżynierów Budownictwa należy 118 010 osób.

 

W skład PIIB wchodzi 16 okręgowych izb, których obszar działalności odpowiada podziałowi administracyjnemu kraju. Funkcjonujące izby to: Dolnośląska OIIB, Kujawsko-Pomorska OIIB, Lubelska OIIB, Lubuska OIIB, Łódzka OIIB, Małopolska OIIB, Mazowiecka OIIB, Opolska OIIB, Podkarpacka OIIB, Podlaska OIIB, Pomorska OIIB, Śląska OIIB, Świętokrzyska OIIB, Warmińsko-Mazurska OIIB, Wielkopolska OIIB, Zachodniopomorska OIIB.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.