„Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa” na Mazowszu

31.10.2023

W 63 punktach konsultacyjnych zlokalizowanych na terenie całego województwa mazowieckiego 10 października 2023 r. odbywały się bezpłatne porady inżynierów budownictwa skierowane do społeczeństwa.

 

„Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

 

W różnych punktach Mazowsza już po raz trzeci zorganizowano „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady w punktach zlokalizowanych nie tylko w Warszawie i jej okolicach, ale również we wszystkich biurach terenowych MOIIB, tj. Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu oraz Siedlcach. W tym roku akcja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
W uroczystej inauguracji akcji, która odbyła się w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczości, wzięli udział: Roman Lulis, przewodniczący OR MOIIB, Aleksandra Gajewska, poseł na Sejm RP, Tomasz Bratek, zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Adam Baryłka, dyrektor Departamentu Architektury Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zastępca przewodniczącego OR MOIIB, Mieczysław Grodzki, prezes Krajowej Rady Spółdzielczości, wiceprezes Krajowej Rady PIIB, honorowy przewodniczący i członek Prezydium OR MOIIB, Radosław Sekunda, przewodniczący Oddziału Warszawskiego PZITB, przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego MOIIB, Ilona Łącka, przewodnicząca Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej MOIIB, oraz Wojciech Górski, członek OR MOIIB oraz koordynator akcji „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa”.
Doświadczenia z organizacji poprzednich edycji „Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa” pokazały, że podczas konsultacji pojawiają się pytania dotyczące indywidualnych, często nietypowych zagadnień, z jakimi przychodzi się zmierzyć inwestorom, głównie tym indywidualnym. Dlatego też wzorem lat ubiegłych w spotkaniach uczestniczyli doświadczeni i kompetentni w wielu różnych specjalnościach członkowie Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Bezpłatne porady pokazały, że Polacy potrzebują wsparcia w zakresie prawa budowlanego oraz procedur związanych z budową lub remontem domu i chętnie z niego korzystają. Konsekwencje błędów popełnionych w procesie budowlanym dotykają bowiem przede wszystkim inwestora.
17 sierpnia 2023 r. Sejm RP przyjął znowelizowane przepisy dotyczące budowy domów, które prawdopodobnie wejdą w życie jeszcze w tym roku. Wprowadzą one nową, uproszczoną procedurę dla inwestorów indywidualnych. Najważniejszą zmianą jest możliwość realizacji bez pozwolenia na budowę domu o powierzchni zabudowy powyżej 70 m², a nie jak do tej pory z ograniczeniem powierzchni do 70 m². Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami pozwoli to na budowę, według uproszczonej procedury, prawie każdego budynku jednorodzinnego. Urzędnikom odebrano tutaj możliwość sprzeciwu wobec tego typu inwestycji. Po dokonaniu zgłoszenia nie trzeba zatem już nic załatwiać – można rozpoczynać budowanie. Uproszczenie proceduralne nie oznacza jednak, że uproszczony zostanie sam proces budowlany, czyli realne wykonanie robót budowlanych. O tym także była mowa w poszczególnych punktach konsultacyjnych: ograniczenie procedur nie może powodować wadliwego wykonania robót budowlanych, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa konstrukcji oraz użytkowania obiektu.

 

Wojciech Górski

Fot. Magdalena Buczyńska

 

 

Czytaj także:

Narada szkoleniowa komisji rewizyjnych PIIB

Obradowało Prezydium Krajowej Rady PIIB

V posiedzenie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego PIIB

 

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.