Dworzec Toruń Miasto w przebudowie

02.12.2022

Dworzec Toruń Miasto zostanie odnowiony z poszanowaniem dla jego historii, zyska też ciekawie zaaranżowaną, zieloną poczekalnią letnią.

 

Dworzec Toruń Miasto

 

Dworzec Toruń Miasto został wzniesiony w 1889 r. w stylu neogotyckim, a następnie – w związku z wizytą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1938 r. – przebudowany w stylu wczesnomodernistycznym.

Ruszają prace związane z jego odnową i modernizacją. Zostanie przywrócony historyczny biały kolor elewacji, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Renowację przejdą także budynki położone w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. stara apteka i stare szalety. Częściowo rozebrany będzie obiekt pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką. Ma w nim zostać zaaranżowana poczekalnia letnia – zostanie sam mur obwodowy, a we wnętrzu znajdować się będą pergola obsadzona roślinami pnącymi oraz elementy małej architektury.

W holu dworca powstaną centrum obsługi pasażerów i poczekalnia. Na nowo zaprojektowano jego wnętrze, w którym architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 m zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Dworzec Toruń Miasto będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne. Wprowadzone będą usprawnienia, m.in. dotykowe tablice z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Na dworcu zostaną również zastosowane ekologiczne rozwiązania, takie jak energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne, wentylacja z odzyskiem ciepła. Przy dworcu powstanie zbiornik służący zbieraniu deszczówki, która będzie używana do spłukiwania toalet. Budynek dzięki nowej, stylizowanej stolarce, będzie również bardziej energooszczędny. Nad tym ostatnim aspektem będzie czuwał również system BMS (Building Management System) odpowiedzialny za pracę urządzeń i instalacji w budynku oraz za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Dworzec Toruń Miasto zyska też nowe otoczenie. Nasadzone zostanę klomby, a na południu od budynku przewidziano niewielki parking na 13 samochodów.

 

Przebudowa dworca wyniesie 19,52 mln zł. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „AGAD” sp. z o.o. z Torunia. Dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Transprojekt Gdański sp. z o.o. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych Polskich Kolei Państwowych S.A. Otwarcie dworca zaplanowano na jesień 2024 r.

Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto jest częścią realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto Toruń projektu BiT City II.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Czytaj także:

Dworzec Nowy Tomyśl otwarty dla podróżnych

Koleje Dolnośląskie z nowym zapleczem technicznym

Dworzec Zajezierze otwarty

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in