Deweloperzy wskazali największe bariery w realizacji inwestycji mieszkaniowych

18.11.2022

Przewlekłe procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę – to czynnik, który najbardziej blokuje działalność firm deweloperskich.

 

Narodowy Bank Polski już od pewnego czasu przeprowadza cykliczne ankiety na temat sytuacji rynku nieruchomości. Wyniki takich ankiet znalazły się w rocznym raporcie NBP (Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2021 r.). Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl wspomniany dokument zawiera między innymi odpowiedzi na pytania o największe bariery w działalności firm deweloperskich. Warto sprawdzić, jakie problemy wskazali deweloperzy ankietowani przez bank centralny.

 

>>> W 2022 r. sprzedaż mieszkań deweloperskich spadnie o 30%

>>> Koszty w budownictwie w latach 2016-2022. RAPORT CAS

>>> Ceny materiałów budowlanych w 2022 r. – widać spadki

 

deweloperzy bariery

Fot. stock.adobe/Hubert

 

Konkretniej rzecz ujmując, w ankiecie zapytano o wpływ poszczególnych czynników (według szacunku ankietowanych deweloperów) na poziom produkcji mieszkań w 2021 r. Chodzi o przyczyny zmniejszenia produkcji mieszkań w stosunku do wcześniejszych planów lub o ewentualne problemy w zwiększeniu poziomu produkcji stosownie do rosnących potrzeb rynku. Zdaniem około 200 firm deweloperskich, które NBP zapytał w grudniu 2021 roku, największe znaczenie miały następujące problemy:

 • trudności w uzyskaniu decyzji administracyjnych – 55% deweloperów wskazało ten czynnik jako utrudniający działalność w stopniu znaczącym
 • wzrost cen materiałów budowlanych/opóźnienia w ich dostawie – 55%
 • ograniczenia w dostępie do gruntów budowlanych – 49%
 • wzrost cen usług świadczonych przez wykonawców projektów – 40%
 • niedobór pracowników/wzrost kosztów z tytułu wynagrodzeń – 28%
 • trudności w znalezieniu wykonawców projektów – 25%
 • obciążenia na rzecz budżetu – 15%
 • trudności w uzyskaniu finansowania zewnętrznego – 13%
 • spadek rentowności projektów – 12%
 • inne czynniki – 7%
 • słaba kondycja przedsiębiorstwa – 4%

Powyższe informacje potwierdzają, że nie wszystkie problemy firm deweloperskich są efektem warunków typowo rynkowych. Spore znaczenie ma też otoczenie prawne i administracyjne. Wszystko wskazuje, że nadal nie udało się rozwiązać problemu z przewlekłymi procedurami uzyskiwania zgody na budowę. Urzędy wciąż dość często przekraczają terminy wyznaczone im przez ustawę.

 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.