Poczta w Krakowie przejdzie modernizację

18.11.2022

Poczta w Krakowie, zabytkowy i ikoniczny budynek, zostanie zrewitalizowana i zaadaptowana na hotel. W planach są m.in.: ogólnodostępny taras widokowy na dachu, otwarty bar, restauracja, kącik historii poczty oraz sale koncertowe i konferencyjne.

 

Poczta w Krakowie

 

Poczta w Krakowie to niezwykle ważny akcent urbanistyczny i krajobrazowy miasta, zlokalizowany u zbiegu ulic Wielopole oraz Westerplatte, u wylotu ul. Siennej oraz w sąsiedztwie pierścienia Plant. Obecnie pustostan, a przez wiele lat – obiekt biurowy firmy Orange. W 2019 r. Zeitgeist Asset Management odkupił zabytkową nieruchomość z zamiarem przywrócenia jej dawnej świetności, a także udostępnienia jej z powrotem mieszkańcom miasta.

Główny Urząd Pocztowy w Krakowie o 120-letniej historii ma zostać przekształcony w hotel. Powstaną tu m.in. nowy wewnętrzny dziedziniec oraz stylowy bar i restauracja na parterze. Prowadzone są rozmowy na temat uruchomienia części wystawowo-muzealnej poświęconej historii Poczty Polskiej. Na 2. piętrze będą znajdować się przestrzenie, które mogłyby służyć m.in. jako sale konferencyjne lub pomieszczenia na koncerty kameralne lub wystawy. W planach jest również przywrócenie tarasu widokowego, który dawniej znajdował się w miejscu obecnej kopuły.

 

Poczta w Krakowie

Główny Urząd Pocztowy w Krakowie kiedyś

 

W gmachu poczty zostały już przeprowadzone specjalistyczne badania stratygraficzno-odkrywkowe pod kierownictwem krakowskiej konserwator Bożeny Boby-Dygi oraz badania architektoniczne dr hab. Anny Bojęś-Białasik. Wykonano łącznie 729 sond i odkrywek. Ponad 300 przypadło na pomieszczenia na 2. piętrze (tzw. sala telefonistek), gdzie zachowało się najwięcej malowideł, a kolejne 100 – na elewacje. Odkrycia przekładają się obecnie na planowanie prac rewitalizacyjnych. Z kolei w kwietniu 2022 r. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków przy Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków zaopiniowała pozytywnie plany adaptacji budynku na hotel.

 

Poczta w Krakowie

 

W planach jest przywrócenie historycznego wygląd budynku zatartego w czasie ostatnich remontów. Odrestaurowane zostaną m.in. relikty tynków szlachetnych z miką, odnalezione na frontowych elewacjach, tynki typu terazzo (służącego do wykonania odlewów dekoracyjnych gzymsów oraz cokołów), jak również pozostałości kamiennych bonii, czyli prostokątnych płyt na elewacji ozdabiających narożniki oraz przestrzenie między oknami. Dawną świetność odzyska również hol budynku. Pozostałe pomieszczenia, które mają elementy historyczne, zostaną zachowane i odrestaurowane. Prawdziwą perełkę stanowi wśród nich sala mieszcząca się na 2. piętrze, która miała charakter reprezentacyjny – to właśnie tu dawniej pracowały tu telefonistki.

 

Poczta w Krakowie obecnie

 

Główny Urząd Pocztowy w Krakowie zbudowano w latach 1887–1889. Został zaprojektowany przez Franza Setza i Tadeusza Stryjeńskiego w stylu wiedeńskiego neorenesansu, tzw. renesansu północy. W 1909 r. zamontowano na Wielopolu system Almona Strowgera, który uczynił obiekt pierwszą automatyczną centralą telefoniczną.

Poczta w Krakowie z czasem zmieniała swoje funkcje. Budynek był wielokrotnie przebudowywany ze względu na zmieniające się potrzeby funkcjonalne i technologie telekomunikacyjne. Fasada wykończona oryginalnie szlachetnymi tynkami została zasłonięta innymi materiałami. W latach 30. XX w. przeprowadzono remont i rozbudowę obiektu według projektu Fryderyka Tadaniera, krakowskiego architekta epoki modernizmu. Zlikwidowano neorenesansowy wystrój i kopułę, dobudowano dwie kondygnacje oraz oficynę z funkcją paczkarni, a fasadę w stylu modernizmu „Wielkiego Krakowa” ozdobiono sztukaterią z kryształowym ornamentem. W epoce PRL-u, w latach 80., na 3. i 4. piętrze poczty wykonano dekoracje nawiązujące do kryształowych zdobień na elewacjach, a w kolejnej dekadzie nadbudowano kopułę budynku głównego. Te i kolejne przebudowy zniszczyły jednak wiele elementów dawnej architektury.

 

Poczta w Krakowie po modernizacji

 

Nad całością prac renowacyjnych poczty czuwa zespół architektów z firmy BE DDJM Architekci we współpracy ze specjalistami do spraw urbanistyki i konserwacji zabytków.

 

Przeczytaj też:

Drucianka Campus – projekt mixed-use na warszawskiej Pradze

Stara Rzeźnia przejdzie rewitalizację

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in