Stara Rzeźnia przejdzie rewitalizację

15.09.2022

Stara Rzeźnia w Poznaniu zostanie odrestaurowana i rozbudowana. Powstanie tu kompleks mieszkalno-biurowo-usługowy, którego powierzchnia wyniesie ponad 80 000 m².

 

Stara Rzeźnia

 

Stara Rzeźnia – teren poprzemysłowy z 1900 r. przejdzie rewitalizację. Zabytkowe zabudowania dawnych poznańskich zakładów mięsnych zostaną odrestaurowane i wypełnione lokalami usługowymi, handlowymi, gastronomicznymi, a także powierzchnią kulturalno-wystawienniczą. Wokół placów, skwerów i alejek powstałych w miejscu wyburzonych obiektów z czasów PRL zostaną wybudowane budynki mieszkalne i biurowce. Odnowione budynki przemysłowe będą kontrastować z nowoczesną architekturą. Powierzchnia użytkowa całego kompleksu wyniesie 81 500 m².

 

Stara Rzeźnia

 

Stara Rzeźnia w swoim centrum będzie mieć plac otoczony pierwotną zabudową historyczną, zaprojektowaną przez Feliksa Moritza. W całości zachowane zabudowania z przełomu XIX i XX w., m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, zostaną odrestaurowane. Ceglane elewacje odzyskają dawną świetność i pierwotny wygląd. Wnętrza będą odpowiednio dostosowane do nowych funkcji, również pod względem konstrukcyjnym. Plac przed wejściem głównym od strony ul. Garbary stanie się przestrzenią publiczną. W projekcie zadbano również o to, by z serca kompleksu można było zobaczyć Wzgórze Św. Wojciecha i Stare Miasto.

 

Stara Rzeźnia

 

Nowe budynki, które uzupełnią historyczną zabudowę, zostaną przeznaczone na funkcje biurowe i mieszkalne. Na terenie Starej Rzeźni znajdzie się 940 miejsc parkingowych, w tym 100 ogólnodostępnych, oraz 980 miejsc postojowych dla rowerzystów, w tym 280 ogólnodostępnych.

 

Stara Rzeźnia

 

W zachodniej i południowej części kompleksu budynki mieszkalne utworzą pierzeje od strony ulicy Grochowe Łąki oraz tzw. Nowej Bóżniczej. Obiekty te będą miały kondygnację podziemną, przeznaczoną w głównej mierze na garaż. Na parterach znajdą się lokale usługowe. Powstanie 550 mieszkań o powierzchni od 30 do 200 m² – od kawalerek, przez mieszkania tradycyjne, po efektowne apartamenty na ostatnich kondygnacjach. Większość z nich wyposażona będzie w balkony lub tarasy. Mieszkania będą wykończone z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów dekoratorskich w zróżnicowanych wariantach stylowych.

 

 

W północnej oraz północno-wschodniej części kompleksu Stara Rzeźnia, od ulicy Grochowe Łąki i Garbary, staną dwa nowoczesne budynki biurowe o 23 300 m² powierzchni biurowej oraz work & living. Będą to obiekty o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż dla najemców. Na parterach budynków zostaną urządzone kawiarnie i punkty usługowe.

 

Całość inwestycji zrealizowana zostanie w duchu zrównoważonego budownictwa i będzie poddana weryfikacji w systemie LEED Neighborhood (Leadership in Energy and Environmental Design – Neighborhood Development) oraz WELL Community.

20% całkowitej powierzchni kompleksu będzie powierzchnią biologicznie czynną, dzięki wprowadzeniu zieleni miejskiej, będącej kompozycją klombów, trawników, nasadzeń krzewów i drzew, oraz zazielenienia dachów.

Deweloper: Vastint Poland. Architektura: zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK.

 

Przeczytaj też:

Saint Martin Residences w Poznaniu

Portowo w Poznaniu z pozwoleniem na budowę

Vilda Moderne – nowe mieszkania w Poznaniu

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.