Centrum logistyczne Poczty Polskiej w Ciemnem gotowe

01.12.2023

Strategiczne centrum logistyczne Poczty Polskiej pod Radzyminem uzyskało pozwolenie na użytkowanie. Powierzchnia całego kompleksu zajmuje ok. 50 000 m².

 

Centrum logistyczne Poczty Polskiej

 

Największe i najnowocześniejsze centrum logistyczne Poczty Polskiej w Polsce powstało w miejscowości Ciemne pod Radzyminem, obok ekspresowej trasy S8. Węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy składa się z 2 hal i 8 obiektów towarzyszących. Na prawie 50 000 m² znajdują się powierzchnie magazynowo-operacyjne przeznaczone pod sortowanie i ekspediowanie przesyłek, budynek cross-dock przeznaczony do obsługi przesyłek paletowych oraz dystrybutornia, która dysponuje m.in. nowoczesnym zapleczem socjalnym.

Już w czasie prac projektowych trzeba było uwzględnić szczególną specyfikę przeznaczenia tego kompleksu. Centrum logistyczne Poczty Polskiej mieści bowiem największy z dotychczas zainstalowanych w kraju sorter przesyłek. To zaawansowane technologicznie urządzenie pozwoli na posortowanie 15 000 przesyłek na godzinę, co w przyszłości przyspieszy ich dystrybucję i znacznie skróci czas dostawy. Do jego obsługi potrzeba zaledwie kilkunastu osób. Całym kompleks ma jednak docelowo stworzyć 1200 nowych miejsc pracy.

– Specyfika terenu i wysoki poziom wód gruntowych sprawił, że musieliśmy wykonać szereg dodatkowych prac stabilizujących i utwardzających podłoże. Zaczęliśmy rok temu w listopadzie, co ze względu na opady nie ułatwiało szybkości prac, ale musieliśmy restrykcyjnie pilnować terminu przygotowania hali pod sorter. Jego skomplikowana ze względu na specyfikę konstrukcji (taśmociągi pracują na wysokości 3 m) budowa ruszyła planowo. Współpraca między generalnym wykonawcą a podmiotami realizującymi technologie na zlecenie inwestora przebiegała niezwykle sprawnie i została zakończona terminowo – mówi Szymon Detka, dyrektor techniczny w Harden Construction – wykonawcy inwestycji.

Centrum logistyczne Poczty Polskiej w Ciemnem składa się z 2 hal oraz 8 niezależnych obiektów o różnym przeznaczeniu. Są to osobne biura do zarządzania konkretnymi obszarami, sterownie, pomieszczenia do wypoczynku dla pracowników, którzy będą pracować w trybie trzyzmianowym, stacja serwisowania pojazdów dostawczych ze stanowiskami do ich naprawy, specjalna wiata i magazyn dla szybkich przesyłek kurierskich, nowoczesna portiernia oraz biuro ochrony. Wykonawca dostarczył pełne wyposażenie wszystkich pomieszczeń, łącznie z meblami i sprzętem AGD do części socjalnych oraz biurowych.

Centrum logistyczne Poczty Polskiej spełnia wymagania certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. W halach zmaksymalizowano dostęp do światła dziennego poprzez system okien dachowych oraz zainstalowano tzw. inteligentne oświetlenie. Cały kompleks wyposażony jest w odpowiednią wentylację zapewniającą optymalną temperaturę i dostęp świeżego powietrza przez cały rok. Teren został skanalizowany, a specjalne separatory przechwytują ewentualne zanieczyszczenia wody, np. substancjami ropopochodnymi z samochodów dostawczych i kurierskich. Także prace budowlane zostały podporządkowane maksymalnemu ograniczaniu wpływu na otoczenie.

Na ponad 11 ha znajdują się tereny zielone z budkami dla owadów. Stworzona została infrastruktura do wypoczynku i relaksu dla pracowników. Powstały miejsca na rowery ze stanowiskiem do ich naprawy, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz funkcjonalne parkingi dla ponad 200 samochodów oraz kilkudziesięciu tirów i dużych aut dostawczych. Dodatkowo na terenie działki zostanie nasadzonych 300 drzew.

 

Źródło: Harden Construction

 

Czytaj także:

Flex rozbudował zakład w Tczewie

Panattoni Park Ruda Śląska V w realizacji

Cognor SA buduje w Siemianowicach Śląskich nową walcownię

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in