Akademiki Kredka i Ołówek przejdą modernizację

16.04.2024

Wrocławskie akademiki Kredka i Ołówek zostaną wyremontowane w zakresie zadaszenia pomieszczeń w przyziemiu.

 

W centrum Wrocławia znajdują się dwa akademiki Kredka i Ołówek należące do Uniwersytetu Wrocławskiego. Stanowią integralną część krajobrazu miasta, górując nad placem Grunwaldzkim oraz ulicą Grunwaldzką. Nazwy obu domów studenckich nawiązują do charakterystycznego kształtu budynków. Choć akademiki Kredka i Ołówek zostały wzniesione w okresie PRL-u, jednak ich znaczenie i popularność nie zmalały przez lata.

 

akademiki Kredka i Ołówek

 

Przedsięwzięcie modernizacyjne polega na kompleksowej naprawie zadaszenia pomieszczeń w przyziemiu akademików Kredka i Ołówek. Zakres prac obejmuje szereg działań mających na celu odnowienie przyziemia dwóch budynków. Jak wyjaśnia Piotr Kierzkowski, kierownik Działu Przygotowania Produkcji – Budownictwo Ogólne w firmie BERGER Bau, wykonawcy inwestycji, roboty dotyczą naprawy konstrukcji żelbetowej tarasu z wykorzystaniem technologii PCC (Precast Concrete Construction) zapewniającej solidność i trwałość odnawianych elementów. Ponadto przeprowadzone zostaną także uszczelnienie i wymiana nawierzchni tarasów z płytek wibroprasowanych, co zapewni nie tylko ich estetyczny wygląd, lecz także ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

 

akademiki Kredka i Ołówek

 

W ramach prac modernizacyjnych przewidziano także kompleksową naprawę schodów zewnętrznych oraz pochylni. Balustrady, pełniące funkcję ochronną i dekoracyjną, zostaną poddane gruntownej renowacji, aby zachować ich stabilność i atrakcyjny wygląd. Ponadto modernizację przejdą pomieszczenia usługowe i techniczne pod tarasami.

 

akademiki Kredka i Ołówek

 

Aby zminimalizować zakłócenia podczas realizacji prac remontowych, firma BERGER Bau zdecydowała się na szereg działań, które ograniczą dyskomfort do minimum.

– Warto zaznaczyć, że prace remontowe nie będą prowadzone wewnątrz akademików. Najemcy lokali, które znajdują się bezpośrednio pod tarasem, opuszczą je tymczasowo na czas trwania prac naprawczych. Dodatkowo BERGER Bau zorganizuje tymczasowe dojścia do akademików, aby zapewnić wygodny i bezpieczny dostęp dla wszystkich mieszkańców – mówi Piotr Kierzkowski.

Umowa między Uniwersytetem Wrocławskim a BERGER Bau została podpisana 6 marca 2024 r., a zakończenie prac zaplanowano na czerwiec 2025 r. Kwota przeznaczona na realizację tego zadania wynosi 4,841 mln zł.

 

Źródło: BERGER Bau

 

Przeczytaj też:

Kościół garnizonowy we Wrocławiu po renowacji

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie z nową inwestycją

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in