Wymiary referencyjne okien – opinia Związku Polskich Okien i Drzwi

21.01.2020

Jakie zmiany, według Związku Polskich Okien i Drzwi, powinny zostać wprowadzone do warunków technicznych? Jakie jest stanowisko związku odnośnie wymiarów referencyjnych okien i parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej?

W grudniu 2019 roku, na ręce ministra rozwoju, zostało złożone pismo z propozycją zmian zapisów w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Związek Polskich Okien i Drzwi podtrzymuje swoje stanowisko odnośnie pozostawienia parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej na poziomie określonym w warunkach technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2017 roku.

Przedstawione do odpowiednich organów stanowisko Związku POiD w kwestii zapisów w warunkach technicznych zostało wypracowane na podstawie opinii i dyskusji członków związku, którymi są liderzy polskiej branży stolarki. Firmy zrzeszone w naszej organizacji mają niezbędne doświadczenie, ekspertów, a także niejednokrotnie bardzo zaawansowane zaplecze techniczne pozwalające na wykonywanie precyzyjnych badań i analiz, na podstawie których my jako związek jesteśmy w stanie proponować najbliższe rynkowi, optymalne rozwiązania. Jako organizacja działająca międzynarodowo analizujemy i śledzimy również poczynania w kwestiach technicznych wymogów budowlanych na innych rynkach, zwłaszcza tych bardziej rozwiniętych, które są dla nas cennym drogowskazem do kreowania polskich standardów i ich opiniowania. Duże nasze wątpliwości budzą również kwestie ekonomiczne wprowadzanych przepisów, które pociągną za sobą wzrost cen produktów budowlanych, dlatego też zwróciliśmy się do ministerstwa o ich uzasadnienie – Janusz Komurkiewicz – Prezes Zarządu Związku POiD
 


Fot. stock.adobe / rcfotostock

Najistotniejszymi elementami zmian w warunkach technicznych dla przedstawicieli polskiej branży stolarki, są kwestie związane z doprecyzowaniem informacji na temat wymiaru referencyjnego okna.

W piśmie skierowanym do Ministerstwa Rozwoju proponujemy uzupełnienie Załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. o brakujące normy, określające współczynnik przenikania ciepła metodą badawczą, a także przesunięcie okresu obowiązywania nowych wartości współczynnika przenikania ciepła U(max). Wszystkie te postulaty mają zapewnić możliwość płynnego i równego dla wszystkich procesu przejścia na zgodność z nowymi wymaganiami, a także zapewnić przejrzystość i jednoznaczność wymogów – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski Doradca ds. certyfikacji.

Związek POiD jako silny głos polskiej branży stolarki otworowej liczy, iż wszystkie wypracowane wspólnie w ramach związku, postulaty zostaną spełnione. Dzięki czemu urealnione zostaną przepisy zawarte w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zobacz też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.