Wirtualne obrady Krajowej Rady PIIB

03.11.2020

Posiedzenie odbyło się w trybie wideokonferencji. Zatwierdzono uchwałę w sprawie XX Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB w 2021 r., ustalono przyszłoroczny budżet na czasopismo „Inżynier Budownictwa” i omówiono ważne kwestie dotyczące cyfryzacji oraz szkoleń online.

 

obrady Krajowej Rady PIIB

 

Obrady Krajowej Rady PIIB (21 października br.) rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłej koleżanki mgr. inż. Barbary Malec, przewodniczącej rady Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Po zatwierdzeniu porządku obrad i przyjęciu protokołu z poprzedniego posiedzenia, jednogłośnie zatwierdzono uchwałę w sprawie zwołania XX Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB. Jubileuszowy zjazd zaplanowano na 18–19 czerwca 2021 r. Następnie Danuta Gawęcka, sekretarz KR PIIB, szczegółowo omówiła uchwałę dotyczącą kalendarza działań przygotowawczych do XX Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB.

– Terminarz został przygotowany w oparciu o wieloletni schemat i przy założeniu, że Zjazd Krajowy odbędzie się zgodnie z planem i w trybie stacjonarnym. Jeśli sytuacja ulegnie zmianie, harmonogram będzie nadal obowiązujący niezależnie od formy zjazdu – podkreśliła Danuta Gawęcka.

Uczestnicy spotkania jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.

W dalszej części posiedzenia podjęto uchwałę dotyczącą zatwierdzenia wydatków na czasopismo PIIB „Inżynier Budownictwa” w 2021 r., utrzymującą koszty na dotychczasowym poziomie.

– Aktualnie ok. 15,5 tys. członków izby odbiera co miesiąc elektroniczną wersję miesięcznika – przypomniał Zbigniew Kledyński, prezes KR PIIB. – Uważam, że jest to dobra okazja do tego, by rozważyć następny krok w cyfryzowaniu naszych wydawnictw. Mam tu na myśli nie tylko „IB”,  ale także biuletyny okręgowych izb. Jak wiemy, niektóre z nich już są dostępne w wersji cyfrowej. Może warto, by pozostałe okręgi w roku 2021 zastanowiły się nad tym, jak przejść na wersję elektroniczną.

Prezes izby podkreślił, że wspomniane 15,5 tys. cyfrowych wydań pobieranych przez członków izby oznacza wskaźnik na poziomie 16%. Według szacunków docelowo, w przyszłości, można poprawić ten wynik do ok. 50%, co byłoby dużym sukcesem. Prowadzący spotkanie zaznaczył, że przechodzenie na elektroniczne wersje jest nie tylko nowoczesne, ale utrzymuje się w aktualnych trendach działalności wydawniczej. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z wydań papierowych, a jedynie otwarcie się na potrzeby coraz młodszych członków izby, którzy wolą korzystać z elektronicznych nośników informacji.

– Mogę zapewnić, że jesteśmy do tej cyfryzacji gotowi – dodała Aneta Grinberg-Iwańska, prezes Wydawnictwa PIIB sp. z o.o. i redaktor naczelna czasopisma „IB”. – Finalizujemy wdrożenie nowoczesnej platformy do e-wydań, w której magazyn nie będzie już pobierany w formie plików PDF, jak do tej pory. Będzie to o wiele nowocześniejsza i wygodniejsza dla użytkowników wersja magazynu. Dodam, że będzie w niej miejsce na przydatne w samodoskonaleniu zawodowym przewodniki, dodatki, poradniki tematyczne, które znajdowały się w papierowych wydaniach.

W trakcie posiedzenia wielokrotnie podkreślano, że cyfryzacja zintensyfikowana pandemią wymaga bardzo szybkiego wdrażania nowych rozwiązań, ale finalnie może przysłużyć się wszystkim członkom PIIB.

– Nasz samorząd jest postrzegany jako lepiej scyfryzowany w porównaniu z innymi zawodami zaufania publicznego. Dobrze by było ten prymat utrzymać, w przemyślany sposób rozwijając narzędzia cyfrowe do kontaktów na każdym poziomie – dodał Zbigniew Kledyński.

Do tej wypowiedzi nawiązał w swoim wystąpieniu Adam Rak, przewodniczący Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego PIIB, podsumowując działania związane ze szkoleniami online dostępnymi na portalu PIIB. Od marca br. każdy z członków PIIB ma bezpłatny dostęp do wszystkich szkoleń organizowanych przez okręgowe izby. Zainteresowanie tą formą doskonalenia zawodowego jest bardzo duże. Tylko do września br. w 89 szkoleniach udostępnionych na portalu PIIB wzięło udział blisko 30 tys. osób. Przedstawiciele małych okręgowych izb podkreślali, jak dużą pomocą dla ich członków jest możliwość korzystania z tak bogatej oferty szkoleń, na którą ich izb nie byłoby stać.

Kolejnym punktem obrad KR było podsumowanie XXXV wiosennej sesji egzaminacyjnej, które przedstawił Krzysztof Latoszek, przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej. Sesja rozpoczęła się egzaminem testowym 4 września, a zakończyła egzaminem ustnym 2 października. Finalnie nadano uprawnienia budowlane 2537 osobom. Średnia zdawalność egzaminów testowego i ustnego wyniosła 78,8%. Dyskutowano o zagrożeniu terminu kolejnej sesji egzaminacyjnej, na co przewodniczący KKK odpowiedział:

– Mamy nadzieję, że sytuacja poprawi się i będziemy mogli ten egzamin przeprowadzić. Ostateczną decyzję Krajowa Komisja Kwalifikacyjna podejmie w pierwszej dekadzie listopada.

Na zakończenie podjęto uchwałę w sprawie nadania 16 odznak honorowych PIIB osobom z Kujawsko-Pomorskiej OIIB.

 

Joanna Karwat

 

Czytaj także: Wielkopolski Dzień Budowlanych 2020

Trzy najważniejsze kwestie omówione na posiedzeniu Prezydium KR PIIB

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.