Willa Papiernia w Konstancinie-Jeziornie

03.07.2024

Willa Papiernia to kameralny budynek powstający wśród zabytkowej zabudowy osiedla Mirków. Znajdzie się w nim tylko dziewięć apartamentów.

 

Willa Papiernia

 

Willa Papiernia powstaje na osiedlu Mirków, w historycznej części podwarszawskiego Konstancina-Jeziorny. Kameralny apartamentowiec jest stylistycznie dopasowany do tej części miasta, do której w roku 1889 przeniesiono z Mirkowa (w dzisiejszym województwie łódzkim) Mirkowską Fabrykę Papieru. Budynek pomieści zaledwie dziewięć lokali, w tym osiem apartamentów o powierzchniach ponad 100 m².

Willa Papiernia stanie na terenie układu urbanistycznego (łącznie z zespołem budowlanym) osiedla robotniczego „Mirków”. Układ został wpisany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków. Fakt ten zobowiązuje inwestora do zachowania zabytkowego stylu poprzednich epok.

 

Willa Papiernia

 

Nowy budynek stanie przy ulicy Mirkowskiej 60, po sąsiedzku ze znakomicie odrestaurowanym budynkiem Muzeum Wycinanki. W roku 1908 było to dzieło cenionego architekta Stefana Szyllera – autora projektów m.in. budynku Zachęty i Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Teren inwestycji stanowi jedna z ostatnich niezagospodarowanych działek miejskich w tej części miasta. Zajmował ją mały, zdewastowany pustostan z czasów PRL. Wprowadzał on dysharmonię między stojącymi po sąsiedzku, przy ul. Mirkowskiej 56 i 58, budynkami z przełomu XIX i XX w. oraz wspomnianym Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18. Willa Papiernia stanie na działce o powierzchni 642 m² z bezpośrednią ekspozycją na park. Zieleń na terenie działki będzie wzbogacona o grupy krzewów i nowe drzewa nasadzone w sposób zabezpieczający sąsiednie tereny oraz ulice przed spływem wód opadowych.

Na obecnym etapie budowa obiektu osiągnęła stan zero. Roboty murowe zakończą się pod koniec lipca. Stan surowy zamknięty inwestycja osiągnie na początku września 2024 r.

Willa Papiernia jest wspólną inwestycją firm REVI Kompania Deweloperska oraz Europlanning Group. Budynek zaprojektowało Studio Autorskie „Puch”.

 

Źródło: REVI Kompania Deweloperska, Europlanning Group

 

Czytaj także:

Neo Praga – nowe osiedle w Warszawie

AFI Home Metro Park w Warszawie – mieszkania na wynajem

NU Warszawa Wola – II etap

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in