Wielofunkcyjny kompleks w Młodym Mieście projektu Rainera Mahlamäkiego

22.01.2021

Wielofunkcyjny kompleks w Młodym Mieście w Gdańsku to nowy projekt znanego architekta Rainera Mahlamäkiego, odpowiedzialnego m.in. za kształt nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Wielofunkcyjny kompleks w Młodym Mieście wybuduje fiński deweloper YIT, który właśnie otrzymał pozwolenie na budowę. Powstanie on na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza.

 

Wielofunkcyjny kompleks w Młodym Mieście

Budynek biurowy wielofunkcyjnego kompleksu w Młodym Mieście

 

Budynki będą miały łączną powierzchnię użytkową ponad 40 500 m². Znajdą się tu 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów oraz biurowiec o powierzchni najmu wynoszącej 23 000 m². Na parterze każdego obiektu będą umiejscowione lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards” – tak, aby odpowiadały na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

kompleks w Młodym Mieście

Budynek biurowy i mieszkaniowy w kompleksie

 

Wielofunkcyjny kompleks w Młodym Mieście został zaprojektowany przez profesora Rainera Mahlamäkiego, współzałożyciela jednej z najbardziej znanych fińskich pracowni architektonicznych – Lahdelma&Mahlamäki Architects.

– Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska. Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy – mówi profesor Rainer Mahlamäki.

 

Wielofunkcyjny kompleks w Młodym Mieście

Układ przestrzenny kompleksu w Młodym Mieście

 

W trakcie tworzenia projektu Rainer Mahlamäki współpracował z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z LATERGRUPA ARCHITEKCI Sp. z o.o. oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK Sp. z o.o. sp. k. Architekci skoncentrowali się na dbałości o detale, co znajduje odzwierciedlenie w układzie brył poszczególnych budynków oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Wśród materiałów budowlanych dominują cegła i szkło, z dodatkiem stali oraz aluminium. Zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności oraz Stare Miasto. Dzięki temu kompleks wkomponuje się w otoczenie. Dodatkowo, od strony północnej wyeksponowany został widok na żurawie stoczniowe.

W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Będą także zastosowane rozwiązania wodo- i energooszczędne. Biurowiec zostanie wybudowany w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na II połowę 2021 roku.

 

Czytaj także: Młode Miasto. Rewitalizacja terenów dawnej stoczni w Gdańsku

Dyrekcja Stoczni Gdańskiej w remoncie

Idea zaklęta w żelbecie, szkle i cortenie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in