Izolacja termiczna instalacji w gruncie

Artykuł sponsorowany

25.01.2021

Jak prawidłowo wykonać izolację rurociągów umieszczonych w gruncie? Dlaczego keramzyt jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym?

 

W naszym kraju wyróżniamy cztery strefy przemarzania gruntu, ustalone na podstawie wielkości i czasu trwania niskich temperatur. Ich głębokość zależnie od rejonu wynosi od 0,8 do 1,4 m. Najprostszym sposobem ochrony rurociągów umieszczonych w gruncie przed przemarzaniem jest ułożenie ich poniżej głębokości przemarzania. Wierzch rury powinien znajdować się minimum 40 cm poniżej strefy przemarzania dla instalacji wodociągowych i minimum 20 cm dla instalacji kanalizacyjnych. Jednak nie zawsze jest to możliwe do spełnienia. W przeważającej liczbie przypadków problem ten dotyczy sieci kanalizacyjnych gdzie zasadniczo mamy do czynienia z przepływem grawitacyjnym. Może się zdarzyć, że rzędna odpływu oraz potrzeba zachowania odpowiednich spadków spowodują konieczność umiejscowienia fragmentu bądź całego rurociągu w obszarze potencjalnego oddziaływania ujemnych temperatur. W takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji poprzez wykonanie izolacji termicznej.

Wykonanie izolacji

Skutecznym i prostym sposobem jest wykonanie takiej izolacji z użyciem Leca® KERAMZYTU. W przygotowanym wykopie na podsypce piaskowej grubości 10 cm układa się rurociąg, następnie zasypuje się go Leca® KERAMZYTEM budowlanym L (frakcja 10-20 mm). Keramzyt należy zagęścić, a jego powierzchnię przykryć folią, która ograniczy przedostawanie się wody do zasypki izolacyjnej. Pozostałą część wykopu uzupełnia się stosowanie do sposobu użytkowania powierzchni terenu, może to być sam grunt, warstwy nawierzchni komunikacyjnych lub użytkowych, przy czym ich grubość powinna wynosić co najmniej 20 cm.

Dlaczego keramzyt?

Współczynnik przewodzenia ciepła Leca® KERAMZYTU L w warunkach wilgotnych wynosi 0,16 W/(m*K) i jest wielokrotnie mniejszy niż gruntu.

 

SKUTECZNOŚĆ IZOLACYJNA KERAMZYTU W PORÓWNANIU DO WYBRANYCH GRUNTÓW

keramzyt

Porównanie oparte o współczynniki przewodzenia ciepła dla gruntu zgodne z PN-EN ISO 6846:1999 jako gwarantujące większy zapas bezpieczeństwa.

 

Oprócz walorów izolacyjnych niezwykle istotną cechą Leca® KERAMZYTU dla opisywanego rozwiązania jest jego trwałość i wytrzymałość. Jest on odporny na działanie wody, mrozu, agresywnego środowiska, kwasów humusowych, substancji ropopochodnych, działanie gryzoni i korozję biologiczną oraz wielu innych czynników zewnętrznych. Jego ważną zaletą jest również możliwość łatwego usunięcia z wykopu i ponownego wykorzystania w tym samym bądź w innym nowym miejscu. Stosowany jest m.in. w drogownictwie do budowy lekkich nasypów, wypełnień i drenaży.

Grubość izolacji

Obliczenia potrzebnej grubości warstwy izolacyjnej z Leca® KERAMZYTU można dokonać przyjmując, że izolacyjność termiczna Leca® KERAMZYTU jest co najmniej 2,5 razy lepsza niż izolacyjność gruntu. Innymi słowy 10 cm Leca® KERAMZYTU może zastąpić 25 cm gruntu. Jednak o wiele wygodniej będzie skorzystać z kalkulatora, który znajduje się na stronie internetowej www.leca.pl. Pozwala on w szybki sposób dokonać obliczeń dla wybranego rodzaju instalacji i gruntu, oszacować potrzebną ilość materiału i wygenerować raport.

 

Więcej informacji na www.leca.pl oraz przez kontakt e-mail doradca@leca.pl

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy: Podłoga na gruncie izolowana termicznie keramzytem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in