Ustawa o odpadach – zmiany od stycznia 2022 roku

01.01.2022

Odpady powstałe podczas robót budowlanych, zgodnie z nowymi przepisami, nie będą już zaliczane do odpadów komunalnych.

 

1 stycznia 2022 weszła w życie Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151)

 

Ustawa ma na celu wdrożenie nowych przepisów Unii Europejskiej, które zobowiązują państwa członkowskie do osiągnięcia do 2035 r. 65% poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

 

ustawa o odpadach

Fot. stock.adobe/Voyagerix

 

Wprowadzone nowelizacją zmiany dotyczą m.in. odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779 ze zm.) dodano rozdział dotyczący odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz wprowadzono definicję tego pojęcia, wskazując, że są to odpady powstałe podczas robót budowlanych. Zgodnie z nowymi przepisami odpady te nie będą już zaliczane do odpadów komunalnych. Wskazano również, że wytwórcy odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z robót budowlanych prowadzonych przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Znowelizowane przepisy nakazują selektywne zbieranie oraz odbieranie ww. odpadów, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Obowiązek ten nie będzie dotyczył gospodarstw domowych. Pomimo wyłączenia tej kategorii odpadów spod definicji odpadów komunalnych w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021 r. poz. 888 ze zm.) określono, że postępowanie z tymi odpadami będzie analogiczne do postępowania z odpadami komunalnymi, z wyłączeniem wymagań związanych ze sprawozdawczością.

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

 

Czytaj też:

Odpady na budowie geotechnicznej – problemy formalne i ekonomiczne

Spalarnie odpadów komunalnych

Destrukt asfaltowy nie jest odpadem

Spalarnia śmieci w Warszawie zostanie rozbudowana i zmodernizowana

EcoGenerator – energia zamiast śmieci

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.