Szyb Janina VI – konstrukcja wieży szybowej gotowa

28.10.2019

Szyb Janina VI w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu zyskał najwyżej położony poziom technologiczny realizowanej wieży szybowej.

 

 

Konstrukcja wieży szybu Janina VI

Konstrukcja wieży szybu Janina VI docelowo osiągnie wysokość 62 m. Jej budowa trwała 10 miesięcy. Jej. Na ukończonym właśnie najwyższym poziomie technologicznym wieży zabudowana zostanie suwnica o nośności 30 t, która posłuży do montażu elementów górniczego wyciągu szybowego. Jego zasadniczym elementem jest maszyna wyciągowa, która zostanie zabudowana w wieży na wysokości 49 m.

Główną konstrukcję nośną wieży stanowią żelbetowe ściany w formie czterech słupów pylonowych, rozstawionych w wierzchołkach czworokąta podstawy obiektu i połączonych stropami na poszczególnych kondygnacjach. Poziomy technologiczne skomunikowane są ze sobą za pomocą klatki schodowej oraz dźwigu osobowo-towarowego.

Zalety takiej konstrukcji wieży szybu Janina VI to m.in. mniejsza powierzchnia zabudowy oraz bardziej korzystne warunki eksploatacji lin nośnych, co w efekcie przekłada się na zwiększenie ich żywotności.

Do ukończenia prac technologicznych w wieży szybowej pozostał montaż instalacji elektrycznych, sanitarnych i technologicznych, po czym rozpocznie się montaż elementów górniczego wyciągu szybowego na poszczególnych poziomach technologicznych.

 

 

Polecamy też: Rusztowania w górnictwie

 

Szyb Janina VI – inwestycja w nowe złoża

Zakład Górniczy Janina ma największe w Polsce złoża węgla energetycznego, a realizowana inwestycja spowoduje, że będzie mógł funkcjonować jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

– Dzięki budowie wieży szybowej i górniczego wyciągu szybowego możliwe będzie już za kilka miesięcy uruchomienie w ZG Janina jazdy ludzi i transportu materiałów na poziom 800 m. Dzięki realizacji tego strategicznego projektu inwestycyjnego, kopalnia udostępni nowe zasoby wysokiej jakości węgla niezbędnego dla energetyki. Skupiamy się na ukończeniu inwestycji strategicznych oraz sukcesywnej poprawie efektywności i wydajności każdego z zakładów spółki. W konsekwencji wszystkich podejmowanych działań oczekiwany jest efekt obniżenia kosztów funkcjonowania zakładów górniczych spółki oraz wzrost efektywnego czasu pracy ludzi i maszyn – powiedział Tomasz Cudny – prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Budowa poziomu 800 m szybu Janina VI pozwoli m.in. na prowadzenie eksploatacji w korzystniejszych warunkach górniczo-geologicznych, a także częściową eliminację prowadzenia eksploatacji poniżej poziomu udostępnienia, przez co zwiększy się poziom bezpieczeństwa prowadzenia ruchu zakładu górniczego.

Korzyścią dla pracowników będzie poprawa warunków mikroklimatycznych na stanowiskach pracy oraz znaczne skrócenie czasu dotarcia do nich.

Pierwsza ściana na poziomie 800 m, z wykorzystaniem części infrastruktury nowej inwestycji, zostanie oddana do użytku w ciągu kilku miesięcy. Trwa proces jej uzbrajania w maszyny oraz urządzenia.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na III kwartał 2021 r.

 

 

Czytaj także: Zasady projektowania i budowy sieci kanalizacyjnych na terenach górniczych

 

Szyb Janina VI, szyb Grzegorz i inwestycje w ZG Brzeszcze

Całkowita wartość przeprowadzanego przez TAURON Wydobycie programu inwestycyjnego na lata 2016–2020 wynosi 1,3 mld zł.

W Zakładzie Górniczym Sobieski drążony jest szyb Grzegorz. Jego docelowa głębokość ma mieć 870 m. Inwestycja umożliwi udostępnienie nowych pokładów węgla. Pełna funkcjonalność szybu nastąpi w 2023 r.

W Zakładzie Górniczym Brzeszcze realizacja inwestycji przekroczyła 50%. Program inwestycyjny pozwoli na zmianę modelu funkcjonowania kopalni, co umożliwi uzyskanie jej rentowności.

 

Czytaj także: Blok 910 MW w Jaworznie najbezpieczniejszą budową

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.