Port Pyrzowice: najwyższa wieża ruchu lotniczego oddana

28.10.2019

W porcie Pyrzowice oddano do użytku najwyższą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie wieżę kontroli ruchu lotniczego.

 

 

Na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w porcie Pyrzowice Budimex SA wybudował w systemie „buduj” i „pod klucz” nie tylko wieżę kontroli ruchu lotniczego, ale także budynek administracyjno-techniczny, wartownię i autonomiczny budynek techniczny. Zanim obiekty przejęły prace starej zabudowy, trzeba było przekierować ruch lotniczy.

Nowa wieża katowickiego lotniska to jeden z najbardziej innowacyjnych tego typu obiektów w Europie. Jest też najwyższa w Polsce – ma wysokość 45,75 m. Najwyżej położony jest także poziom operacyjny wraz z salą kontrolerów – na wysokości 41 m. W całym obiekcie o powierzchni ponad 1,8 tys. m² znajdują się pomieszczenia kontroli lotniska oraz zbliżania, sale techniczne, biurowe i zaplecze socjalne. Prace budowlane zostały wykonane w ciągu 8 miesięcy.

 

 

– Tym, co wyróżnia realizowany przez nas projekt jest nie tylko wysokość obiektu, lecz także wykorzystanie przy jego budowie najnowocześniejszych technologii – opowiada Dariusz Blocher, prezes Budimex SA. – Elewacja wieży została wykonana z aluminiowych płyt kompozytowych, dzięki czemu pochłania energię pola elektromagnetycznego. Nietypowa jest także konstrukcja górnych kondygnacji. Od 31 metra w obiekcie zostały zastosowane stropy wspornikowe oparte na sprężanych belkach.

Realizacja nowej wieży kontroli lotów w porcie Pyrzowice była konieczna m.in. ze względu na zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia infrastruktury na wschód. Po ukończeniu budowy wieży, sprawdzane były systemy operacyjne i procedury, mające na celu zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania oraz bezpieczeństwa. Przeprowadzono również przetargi na zakup i instalacje urządzeń nawigacyjnych.

 

Przeczytaj też: Program inwestycyjny dla Katowice Airport

Nowy terminal w porcie lotniczym Katowice

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.