S61 Suwałki–Budzisko – 24 km Via Baltica

29.12.2022

S61 Suwałki–Budzisko to 24-kilometrowy odcinek łączący trasę S61 z granicą z Litwą. Koszt inwestycji wyniósł 843 mln zł.

 

S61 Suwałki–Budzisko

 

Oddano do ruchu odcinek trasy S61 Suwałki–Budzisko (granica Polski z Litwą). Powstała dwujezdniowa droga ekspresowa o długości blisko 24,2 km z 2 węzłami drogowymi: Węzeł Suwałki Północ i Węzeł Szypliszki. Ogółem na całym odcinku wybudowano 33 obiekty mostowe. Powstało 5 parkingów dla podróżnych w ramach MOP-ów: Budzisko Wschód, Budzisko Zachód i Żubryn oraz miejsce kontroli pojazdów dla służb drogowych. Na drodze ekspresowej znalazły się także 2 budynki socjalne dla pasażerów z placami zabaw dla dzieci.

Budowa odcinka S61 Suwałki–Budzisko w systemie „projektu i buduj” rozpoczęła się w styczniu 2020 r. Zadanie przejęła firma Budimex po innym generalnym wykonawcy, który zszedł z budowy.

– W szczytowych momentach na budowie pracowało 0,6 tysiąca ludzi i blisko 300 jednostek sprzętu. Przerobiliśmy w sumie 1,3 mln ton gruntów, czyli równowartość ciężaru 4 wieżowców Empire State Building w Nowym Jorku. Budowa była wymagająca, dokonaliśmy zmiany przebiegu koryta dwóch rzek. Aby odpowiednio odwodnić teren, zbudowaliśmy 63 rowy melioracyjne. Wyzwaniem były trudne warunki atmosferyczne w tej części Polski. Aby zabezpieczyć teren, zbudowaliśmy wzmocnienia kolumnami o łącznej długości ponad 200 km – podsumował inwestycję Cezary Łysenko, członek zarządu i dyrektor Dywizji Budownictwa Infrastrukturalnego Budimex.

Budowa drogi S61 Suwałki–Budzisko pochłonęła 843 mln zł.

 

S61 Suwałki–Budzisko

 

Budimex zrealizował ogółem 63 km na trzech odcinkach S61. W 2021 r. firma ukończyła budowę odcinków: Stawiski–Obwodnica Szczuczyna oraz Wysokie Raczki o łącznej długości 39 km. Razem z oddanym fragmentem do granicy z Litwą generalny wykonawca zrealizował 94 km trasy Via Baltica na różnych odcinkach spośród 130 km, które są w eksploatacji.

 

Czytaj także:

Trasa Kaszubska gotowa

Obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego otwarta

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zatwierdzony

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in