Powstanie Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

15.02.2021

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne powstanie poprzez przebudowę dworca kolejowego Rzeszów Główny oraz budowę podziemnego parkingu i węzła komunikacyjnego.

 

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

 

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne wybuduje Budimex. 8 lutego 2021 roku firma podpisała z Miastem Rzeszów oraz PKP SA w Ministerstwie Aktywów Państwowych umowę na budowę parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego, w ramach budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego oraz na przebudowę budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny.

Kontrakt zakłada realizację dwóch zdań. W ramach pierwszego pn. „Zaprojektowanie i budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego” wykonawca w formule „projektuj i buduj” wybuduje jednokondygnacyjny parking podziemny na 110 miejsc oraz plac dworcowy. Powstaną m.in. ciągi komunikacji drogowej i pieszej, wjazd i wyjazd z parkingu, przystanki oraz wiaty przystankowe, a także elementy związane z budową Inteligentnego Systemu Monitoringu Wizyjnego i Systemu Parkingowego, połączonych docelowo z Centrum Nadzoru Rzeszowskiego Centrum Komunikacji.

 

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

 

Przebudowany zostanie również układ komunikacyjny od ulic Grottgera i Asnyka do ul. Bardowskiego.

– Kontrakt obejmuje m.in. zaprojektowanie i przebudowę pętli autobusowej wraz z dostawą i montażem trzech nowych wiat przystankowych, jak również zaprojektowanie i wykonanie miejsc postojowych dla autobusów w ciągu ul. Bardowskiego oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ul. A. Asnyka z ul. Grottgera – mówi Artur Popko, wiceprezes zarządu, dyrektor operacyjny w Budimeksie.

 

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

 

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne wiąże się także z modernizacją zabytku, jakim jest Dworzec Główny. Budimex zrealizuje ją w systemie „projektuj i buduj”. Zostaną zmienione funkcje niektórych pomieszczeń budynku, wyremontowany cały obiekt, jak również wprowadzone zmiany konstrukcyjne wewnątrz dworca. Nad przebudową obiektu czuwać będzie konserwator zabytków. Zostanie więc zachowana obecna bryła dworca oraz przywrócona modernistyczny wygląd elewacji. Na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzony będzie narożnie umieszczony zegara oraz napis „Rzeszów Główny” na ścianie szczytowej segmentu A.

 

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

 

Generalny wykonawca zajmie się także m.in. przywróceniem formy pierwotnych portali wejściowych od strony peronu i placu przydworcowego oraz rozbudową części podziemnej budynku o hol wejściowy (na poziomie -1), który będzie stanowił połączenie tunelu pod peronami, dworca oraz nowego parkingu podziemnego.

Wartość obu kontraktów to prawie 74 mln zł. Budowa zacznie się na początku 2022 roku, a jej zakończenie zaplanowano na sierpień 2023 roku.

 

Czytaj także: Dworzec Metropolitalny w Lublinie – start budowy

Dworzec Siemiatycze przebudowany

Dworzec w Nidzicy otwarty

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.