Szpital Południowy w Warszawie gotowy

15.02.2021

Szpital Południowy w Warszawie został oddany do użytku przed planowanym terminem ze względu na panującą pandemię jako tymczasowy szpital dla pacjentów chorych na COVID-19.

 

Szpital Południowy w Warszawie

 

Szpital Południowy w Warszawie został przekazany do użytkowania 10 lutego 2021 r. Znajduje się u zbiegu ulic Rtm. Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi, w sąsiedztwie Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Obiekt docelowo będzie pełnił funkcję szpitala miejskiego dla Ursynowa i Wilanowa. W związku z pandemią koronawirusa prace wykończeniowe zostały przyspieszone, by jednostka mogła rozpocząć przyjmowanie pierwszych pacjentów chorych na COVID-19 już w od 15 lutego 2021 r. Pierwotnie miał zostać oddany do użytku w kwietniu 2021 r. Budowa trwała od grudnia 2016 r.

 

Szpital Południowy w Warszawie

 

Szpital Południowy w Warszawie tworzą trzy pięciopiętrowe budynki o łącznej powierzchni użytkowej 40 726 m², w których docelowo zaplanowano miejsca na 310 łóżek szpitalnych, w tym 80 respiratorowych. Na terenie szpitala znajdą się m.in.: izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej, ginekologiczny, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Obiekt posiada nowoczesny oddział ratunkowy z podjazdem dla karetek pogotowia.

 

Szpital Południowy w Warszawie

 

Na dachu budynku, na specjalistycznej platformie o powierzchni około 325 m² zlokalizowano lądowisko dla helikopterów, które będzie mogło przyjmować maszyny o największych wymiarach. Znajduje się ono ponad 24 m nad poziomem terenu.

Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie wybudowało w formule „zaprojektuj i wybuduj” konsorcjum firm ERBUD S.A. (lider) i STRABAG. Koszt budowy poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 mln zł na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do szpitala.

 

Szpital Południowy w Warszawie

binary comment

 

Źródło: ERBUD S.A., STRABAG Sp. z o.o., onet.pl

Zdjęcia: STRABAG Sp. z o.o.

 

Czytaj także: Szpital Bielański w Warszawie będzie przebudowany

Modernizacja zabytkowych szpitali

Nowy szpital w Legionowie pod Warszawą

Bariery architektoniczne w przychodniach i szpitalach. Czy jest szansa na lepszą dostępność?

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.