PepsiCo z nową fabryką w Środzie Śląskiej

23.02.2022

PepsiCo buduje swój nowy zakład produkujący przekąski. Inwestycja ma mieć najwyższe parametry ekologiczne. Jej wartość wynosi ponad 350 mln zł.

 

PepsiCo

 

Fabrykę PepsiCo w Środzie Śląskiej buduje od 1 sierpnia 2021 r. firma Budimex. Wykonawca odpowiada za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Wartość inwestycji wynosi ponad 350 mln zł.

Zakład PepsiCo produkować będzie przekąski ziemniaczane oraz kukurydziane z dostaw od polskich rolników. Powierzchnia działki budowlanej wynosi blisko 30,6 ha, a powierzchnia zabudowy – ok. 54 700 m². Obiekt ma mieć najwyższe parametry ekologiczne. Będzie wyposażony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie. Na budynku biurowym zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Powstaną też wysokiej klasy zakładowa oczyszczania ścieków, a także punkty zasilania samochodów elektrycznych. Zakład osiągnie neutralność klimatyczną do 2035 r.

 

PepsiCo

 

– W Środzie Śląskiej Budimex realizuje pierwszy w Europie zakład PepsiCo, którego rozwiązania projektowe mają na celu organicznie śladu węglowego obiektu już na etapie budowy. Inwestycja ta zostanie wyposażona w zaawansowane i najbardziej efektywne technologicznie linie produkcyjne o najniższym zużyciu energii, wody i gazu na 1 kg produkcji – mówi Artur Popko, prezes Budimex SA.

Fabryka będzie się składać z zespołu budynków: produkcyjnego, magazynowego, socjalno-biurowego, wejściowego (portiernia i ochrona), portierni wjazdowej, technicznego, pompowni oleju, oczyszczalni ścieków produkcyjnych, budynku wodomierza, budynku pompowni wód, wiaty na palety.

Montaż stalowej konstrukcji nowego zakładu przekąskowego PepsiCo jest już finalizowany. Zakończono także prace ziemne i fundamentowe.

 

PepsiCo

 

Poziom zaawansowania poszczególnych prac na budowie:

  • Objętość przerobionych mas ziemnych: 117 625 m³
  • Ilość kruszywa dla wykonania platformy: 29 000 m² w warstwie grubości 20 cm
  • Ilość betonu: 5949 m³ (w tym beton konstrukcyjny 4689 m³)
  • Ilość stali zbrojeniowej: ~753 000 kg
  • Powierzchnia dróg i placów tymczasowych: ~20 770 m²
  • Sieć podposadzkowa: 3450 mb ~3,5 km
  • Sieci zewnętrzne: 4510 mb ~4,5km
  • Waga konstrukcji stalowej hali: 573 973 kg
  • Ilość zamontowanej konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej: 34 słupy, 94 ściany, 14 belek i 12 attyk

Na placu budowy każdego dnia znajduje się prawie pół tysiąca pracowników. Korzystają z ponad setki różnego rodzaju sprzętów budowlanych.

 

Czytaj także:

Fabryka Michelin w Olsztynie w rozbudowie

Fabryka Tytan EOS w Węgrowie otwarta

Fabryka Leviat w Kaliszu ukończona

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.