Osiedle PDD w Choroszczy – montaż w 1,5 miesiąca

04.05.2021

Osiedle PDD w Choroszczy składać się będzie 10 domów jednorodzinnych oraz budynku usługowego. Zastosowanie prefabrykacji pozwala na montaż każdego w zaledwie 3 dni.

 

Osiedle PDD w Choroszczy

 

Osiedle PDD w Choroszczy przy ul. Rybackiej powstaje przy wykorzystaniu technologii prefabrykacji – gotowe elementy docierają na plac budowy, gdzie są montowane w całość w przeciągu 3 dni. Będzie to 10 budynków jednorodzinnych, w których znajdzie się 20 lokali o powierzchni ok. 100 m², oraz jeden budynek usługowy. Generalnym wykonawcą inwestycji Polskich Domów Drewnianych S.A. jest firma Unihouse.

Elementy domów wykonanych w technologii szkieletu drewnianego powstają w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim. Na jednym stanowisku elementy budynków (fragmenty ścian, słupki czy belki) są docinane z chirurgiczną precyzją. Następnie druga maszyna zajmuje się łączeniem ich w większą całość. Wyprodukowanie wszystkich elementów składających się na 10 budynków oraz lokal usługowy zajmuje ok. 40 dni roboczych. Hala montażowa jest zadaszona, więc produkcji nie zakłócają warunki pogodowe.

 

Osiedle PDD w Choroszczy

 

– Wszystkie elementy, które składają się na budynki w Choroszczy, przygotowujemy w naszej fabryce z największą dokładnością. Stosujemy cyfrową obróbkę, co powoduje, że proces jest precyzyjny co do milimetra i przypomina najnowocześniejszą fabrykę samochodów. To minimalizuje praktycznie całkowicie margines błędu, który w konwencjonalnym budownictwie jest duży większy – mówi Wojciech Wierciński, mistrz montażu, Unihouse SA.

Gotowe elementy są pakowane i transportowane na osiedle PDD w Choroszczy w postaci systemu paneli. Każda ściana przyjeżdża oddzielnie i jest łączona już na placu budowy, na przygotowanym obrysie. W przegrodach domu znajduje się już większość instalacji sanitarnych, trzeba je tylko połączyć pomiędzy ścianami. Jeden budynek rozłożony jest na 42 ściany, 8 stropów, 4 podciągi i 4 panele dachowe. Montaż każdego domu zajmuje ok. 2,5–3 dni. W sumie budowa 10 domów potrwa ok. 1,5 miesiąca.

 

Osiedle PDD w Choroszczy

 

Budynki w Choroszczy powstają w konstrukcji drewnianej, panelowej. Kształt domów zbliżony jest do sześcianu. W budynkach nie ma balkonów oraz innych elementów wystających poza obrys bryły domu. W efekcie nie mają one mostków termicznych i są energooszczędne. Ściany zewnętrzne są izolowane wełną mineralną, dzięki czemu wymiana cieplna między budynkiem a środowiskiem zewnętrznym jest zminimalizowana. Jest to też wyrób ekologiczny i wysoce ognioodporny. Współczynnik przenikania ciepła w domach na osiedlu PDD będzie o ok. 20% niższy niż zakłada obowiązująca norma WT 2021. Budynki będą przykryte dachem spadzistym, przystosowanym pod montaż paneli fotowoltaicznych 5 kW. Każdy lokal będzie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na terenie osiedla znajdą się też zbiorniki na wodę opadową służącą do podlewania zieleni.

Osiedle PDD w Choroszczy zlokalizowane jest w pobliżu drogi ekspresowej S8, niedaleko Białegostoku. Budowa zakończy się w IV kwartale 2021 r.

 

Czytaj także:

Prefabrykacja 2.0

Niskoenergetyczne domy drewniane

Konstrukcje z drewna klejonego – zastosowania praktyczne

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.