Niskoenergetyczne domy drewniane

04.04.2019

Już dziś większość producentów budynków realizowanych w technologii szkieletowej, prefabrykowanej lub modułowej oferuje domy spełniające wymagania nowych Warunków Technicznych 2021 r., a więc efektywne energetycznie.

 

 

EcoReadyHouse

 

Perspektywa dużych oszczędności związanych z kosztami eksploatacji obiektu sprawia, że bardzo popularne na zachodzie Europy budownictwo niskoenergetyczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Jest ono również atrakcyjne ze względu na pozytywny wpływ na samopoczucie użytkowników budynków oraz na środowisko.

Dzięki technologii szkieletowej przy zachowaniu standardów nowoczesnego budownictwa można zrealizować obiekt, którego parametry przełożą się bezpośrednio na zużycie energii, polepszenie jakości powietrza i akustyki oraz zwiększenie ilości światła naturalnego we wnętrzach.

Wszystkie elementy obiektów konstrukcji drewnianej: ściany, stropy, więźba dachowa, powstają w fabryce, w niezależnych od pogody warunkach. Jeśli fundamenty zostaną przygotowane w dogodnych warunkach atmosferycznych, budynek może powstać nawet zimą. Na plac budowy dostarczane są komplety potrzebnych elementów, następnie całość montuje się na fundamencie. Zamknięta bryła budynku wraz z oknami, dachem i wykończoną elewacją powstaje w ciągu zaledwie kilku tygodni. Czas pełnego procesu budowlanego jest znacznie skrócony, a w wielu przypadkach zamyka się w nawet trzech miesiącach.

Przykładem może być dom H5 firmy EcoReadyHouse w Strobowie koło Skierniewic. Obiekt o powierzchni 160 m2, zbudowany w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain, powstał z prefabrykatów w szkielecie drewnianym w 2015 r. Surowy charakter bryły łagodzi naturalna, drewniana elewacja. Wewnątrz są cztery pokoje. Dom wyróżnia się przede wszystkim zachowaniem wszystkich parametrów wytyczonych przez Multi Comfort Saint-Gobain dla budynków niskoenergetycznych.

 

Wybrane parametry

Wymagania standardu Multi Comfort Saint-Gobain

Parametry domu H5 w Strobowie

Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową (ogrzewanie i wentylacja) EU

15 kWh/m2rok

12,54 kWh/m2rok

Szczelność budynku

0,6 (n50,h-1)

0,6 (n50,h-1)

Współczynnik oświetlenia dziennego Daylight autonomy

≥ 60% – (300 lux w godzinach od 8:00 do 18:00) v

65,70%

Wentylacja, średnia zawartość CO2 w powietrzu

≤ 600 ppm

≤ 600 ppm, weryfikacja pozytywna

Izolacyjność akustyczna, ściany i stropy między mieszkaniami, przegrody zewnętrzne

 

Plus 3 dB względem Warunków Technicznych

Plus 3 dB względem Warunków Technicznych, weryfikacja pozytywna

Zastosowanie rekomendowanych rozwiązań Saint-Gobain wg specyfikacji

Weryfikacja pozytywna

Weryfikacja pozytywna

 

Polecamy także: Izolacyjność cieplna domów z bali

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in