Obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 oddana do ruchu

25.11.2021

Obwodnica Niemodlina w ciągu drogi krajowej nr 46 o długości 11,5 km jest już przejezdna.

 

Obwodnica Niemodlina

 

Obwodnica Niemodlina omija miasto po południowej i wschodniej jego stronie. Trasa o długości ok. 11,5 km rozpoczyna się czterowlotowym rondem przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z obecnym przebiegiem DK46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na niemal 5-kilometrowym odcinku, jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Obwodnica Niemodlina jest drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi – Niemodlin i Sosnówka. W ramach umowy wykonano 18 obiektów inżynierskich, w tym najdłuższy – most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską o długości ok. 300 m.

 

Obwodnica Niemodlina

 

Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy zarówno z Niemodlina, jak i z Brzęczkowic oraz Sosnówki. W znaczny sposób skróci czas podróżujących na odcinku pomiędzy Opolem a Kłodzkiem oraz w ruchu międzynarodowym między Polską a Czechami.

Przygotowania do budowy inwestycji trwały od kilku lat. Decyzja środowiskowa została wydana we wrześniu 2010 r., a 24 maja 2018 r. podpisano umowę z generalnym wykonawcą robót – konsorcjum firm MOTA-ENGIL Central Europe S.A. i Himmel Papesch Opole. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana 17 lipca 2019 r., a 19 lipca przekazano placu budowy wykonawcy.

 

Obwodnica Niemodlina

 

Wartość prac wyniosła 264 162 952 zł. Zadanie zostało dofinansowane ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic budowanych obecnie przez GDDKiA w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie „projektuj i buduj” są również obwodnice Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu DK45. Łączna długość obwodnic powstających na terenie woj. opolskiego wynosi blisko 63 km.

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też:

S19 Lasy Janowskie–Zdziary gotowa

S7 Szczepanowice–Widoma oddana do ruchu

Obwodnica Myśliborza oddana do ruchu

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in