S7 Szczepanowice–Widoma oddana do ruchu

22.10.2021

S7 Szczepanowice–Widoma to pierwszy z odcinków drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim na północ od Krakowa. Dzięki niemu kierowcy ominą miasto Słomniki, skracając swój czas przejazdu.

 

S7 Szczepanowice–Widoma

 

Odcinek S7 Szczepanowice–Widoma został oddany do ruchu. Jadąc od Krakowa w kierunku Warszawy na węźle Widoma będzie można zjechać z drogi krajowej nr 7, omijając Słomniki i na węźle Szczepanowice wjechać ponownie na DK7. Tak będzie do czasu ukończenia następnych odcinków trasy budowanych w kierunku granicy województw małopolskiego i świętokrzyskiego, czyli S7 Miechów–Szczepanowice oraz Moczydło–Miechów.

Odcinek S7 Szczepanowice–Widoma to droga ekspresowa o długości 13,1 km z dwoma jezdniami – każda po dwa pasy ruchu z pozostawioną rezerwą na trzeci pas. Powstały tu dwa węzły: Szczepanowice i Widoma, dwa miejsca obsługi podróżnych – MOP-y Widoma i obwód utrzymania drogi ekspresowej, dziesięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod trasą i jedna estakada. Estakada przebiega nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą w Szczepanowicach. Jest najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku – jej długość wynosi 681 m na jezdni w kierunku Warszawy i 689 m na jezdni w kierunku Krakowa. Wykonane zostały także: kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne, ekrany akustyczne oraz ekrany przeciwolśnieniowe.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 508 mln zł, a gwarancja jakości jest na 10 lat.

Harmonogram budowy S7 Szczepanowice–Widoma

  • 15 stycznia 2015 r. – uzyskanie decyzji środowiskowej,
  • 8 stycznia 2018 r. – podpisanie umowy na projekt i budowę z firmą Mota-Engil Central Europe,
  • 23 sierpnia 2019 r. – uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Pozostałe odcinki S7 na północ Krakowa

Blisko 56-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 od granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa został podzielony na cztery mniejsze odcinki realizacyjne: Moczydło–Miechów, Miechów–Szczepanowice, Szczepanowice–Widoma, Widoma–Kraków (z włączeniem do węzła Kraków Nowa Huta). S7 stanowić będzie jednocześnie obwodnicę dla trzech miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Przewidziano też osiem węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice i Kraków Grębałów (dwa ostatnie to węzły zespolone).

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też:

S7 Widoma–Kraków – jest nowy wykonawca

Rozpoczyna się budowa S7 Moczydło – Miechów

Ostatni odcinek S7 Płońsk-Czosnów z wykonawcą

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.