Obwodnica Brzezia – początek budowy

15.07.2021

Obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25 jest kolejną inwestycją w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Będzie miała długość ok. 4,5 km.

 

obwodnica brzezia

 

Obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25 między Człuchowem a Białym Borem w województwie pomorskim będzie miała ok. 4,5 km (cały rozbudowywany odcinek dk25 będzie miał ok. 8,5 km). Nowa droga pozwoli ominąć miejscowość Brzezie od południowego zachodu i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości. Obecna droga krajowa nr 25 prowadząca przez miejscowość jest wąska. Niemożliwa jest więc nawet budowa chodników bez konieczności wyburzenia wielu budynków.

Taki przebieg drogi generuje wiele zagrożeń dla uczestników ruchu. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że mieszkańcy mają utrudnione przedostanie się z jednej części miasta na drugą. Włączanie się do ruchu przy ograniczonej widoczności powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu. Dzięki przyszłej trasie zostaną zlikwidowane dwa duże łuki zlokalizowane na dojazdach do miejscowości.

Obwodnica Brzezia zostanie wybudowana przez konsorcjum firm Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal (partner). Kontrakt opiewa na kwotę blisko 31,8 mln zł. W umowie wydłużono gwarancję jakości na nawierzchnię o 5 lat oraz skrócono termin realizacji inwestycji o 3 miesiące. Oznacza to powstanie trasy w ciągu 16 miesięcy (razem z miesiącami przerwy zimowej).

 

Program budowy 100 obwodnic w woj. Pomorskim

Rządowy Program budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030 zakłada realizację w województwie pomorskim pięciu obwodnic:

  • Brzezia w ciągu DK25 – podpisana umowę na budowę,
  • Człuchowa w ciągu DK22/25 – studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ-R) w trakcie przygotowywania,
  • Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 – trwa przygotowanie STEŚ-R,
  • Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 – oczekiwanie na wydanie decyzji środowiskowej,
  • Sztumu w ciągu DK55 – przygotowywanie dokumentacji: koncepcji programowej, materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz projektu budowlanego.

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też:

Obwodnica Szczecinka w ciągu DK20 w budowie

Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy

Most Południowy nad kanałem żeglugowym na Mierzei Wiślanej oddany do użytku

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.