Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy

05.07.2021

Firma Trakcja PRKiI zbuduje nowe mosty w Bydgoszczy. Koszt inwestycji to 154 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano na jesień 2023 roku.

 

Na początku lipca 2021 roku miasto Bydgoszcz podpisało umowę z firmą Trakcja na budowę nowych mostów, które połączą ulicę Fordońską z ulicą Toruńską. Zadanie obejmuje również modernizację węzła tramwajowego przy ul. Perłowej. Powstaną też nowe jezdnie, chodniki i drogi rowerowe.

 

nowe mosty w bydgoszczy

Nowe mosty w Bydgoszczy

Najważniejszym elementem nowej inwestycji będą dwa obiekty mostowe zlokalizowane przy istniejącym moście w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Konstrukcja dla tramwajów (stalowo-żelbetowa z pięcioma przęsłami) znajdzie się pomiędzy jezdniami. Most tramwajowy będzie miał długość 255 metrów i będzie nieco dłuższy od przeprawy samochodowej. Na tym moście wykonane zostaną niewielkie kapy chodnikowe, na których instalowane będą bariery.

 

Zobacz też:

Sprawdź: Produkty budowlane

 

Podobną konstrukcję będzie miała przeprawa dla samochodów jadących z Kapuścisk w stronę Bartodziejów (też 5 przęseł i konstrukcja zespolona stalowo-żelbetowa). Na jezdni wytyczone zostaną dwa pasy ruchu. Po stronie wschodniej zarezerwowano miejsce pod chodnik dla pieszych i drogę rowerową. Na moście zaplanowano oświetlenie na słupach. Jezdnie od ciągu pieszo-rowerowego oddzieli bariera sprężysta.

Jezdnia na istniejącym moście Kazimierza Wielkiego po zakończeniu inwestycji będzie prowadzić ruch wyłącznie w kierunku Kapuścisk.

Deszczówka nie trafi bezpośrednio do rzeki. Wody opadowe i roztopowe zostaną przechwycone z jezdni przez żeliwne wpusty mostowe. Następnie woda będzie odprowadzana do dwóch kolektorów zbiorczych zlokalizowanych pod płytą pomostu i przechodzących przez przyczółki. Kolektory zostaną przyłączone do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej.

Pod mostami od strony Bartodziejów powstanie też droga wewnętrzna i fragment ciągu pieszo-rowerowego prowadzące do planowanych bulwarów na lewym brzegu Brdy.

 

nowe mosty w bydgoszczy

Dużo zmian wokół Perłowej w Bydgoszczy

Wraz z budową nowych mostów pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską (w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego) wiele zmian czeka też węzeł tramwajowy przy skrzyżowaniu ulic Toruńskiej i Perłowej. To również element tej dużej inwestycji. Na odcinku ok. 600 metrów linii dwutorowej, wzdłuż ul. Perłowej, zmodernizowane zostanie torowisko biegnące w kierunku węzła Szarych Szeregów. Wymieniona zostanie jego podbudowa, tory i słupy trakcyjne. Przebudowane będzie również skrzyżowanie z ulicą Toruńską. Wokół niego powstaną między innymi nowe drogi rowerowe. Odnowione zostaną nawierzchnie chodników. Ważnym elementem zmian będzie modernizacja peronów przystankowych. Przystanki w ciągu ul. Toruńskiej zostaną przesunięte za rozjazdy tramwajowe, co ułatwi przesiadki.

 

Zobacz też:

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy zamknięty z powodu wad projektowych

Zastosowanie radaru interferencyjnego w analizie stanu strukturalnego mostu

Wielopoziomowy parking w Bydgoszczy

 

Nową konstrukcję jezdni i nawierzchnię otrzyma odcinek ulicy Toruńskiej od skrzyżowania z ulicą Spokojną do skrzyżowania z Perłową. Pojawi się tam energooszczędne oświetlenie. Ruchem  będzie regulowany sygnalizacją świetlną. Poza tym przebudowane zostaną odcinki osiedlowych ulic przyległych do węzła (m.in. część ul. Perłowej).

 

Nowe mosty w Bydgoszczy:

  • długość mostu tramwajowego – 255 m,
  • długość mostu samochodowego z ciągiem pieszo-rowerowym – 253 m,
  • szerokość jezdni – 7 m,
  • szerokość chodnika i drogi rowerowej – 4,5 m

 

Urząd Miasta Bydgoszczy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.