Most na Dunajcu w Kurowie oddany do użytku

04.11.2021

Nowy most typu extradosed na Dunajcu w ciągu drogi krajowej nr 75 został udostępniony kierowcom.

 

Most na Dunajcu

 

Most na Dunajcu w Kurowie to trzecia w Polsce pod względem długości przeprawa typu extradosed. Ma 602 m długości, ponad 17 m szerokości i trzy pylony o wysokości 33,5 m. Nowy obiekt ma cztery przęsła. Most, zaprojektowany jako obiekt typu extradosed, powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną. Dzięki temu tego typu obiekty są tańsze w wykonaniu od typowych mostów wantowych i bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe. Stałe podpory przeprawy znajdują się poza nurtem rzeki. Zastosowana technologia budowy mostu wymagała wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie rzeki, na czas realizacji obiektu. Ich rozbiórka rozpocznie się w listopadzie 2021 r.

Stary most na Dunajcu zostanie rozebrany. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pozostawiony będzie tylko jeden przyczółek od strony Brzeska, który zostanie następnie przebudowany na punkt widokowy.

W ramach inwestycji GDDKiA droga krajowa nr 75 zostanie rozbudowana do klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) na odcinku 2 km, a skrzyżowania DK75 z drogą gminną w Kurowie i parking z miejscem ważenia pojazdów będą przebudowane. Po obydwu stronach mostu powstały drogi serwisowe, zatoki autobusowe, ekrany akustyczne i ciągi pieszo-rowerowe. Wybudowano nową kanalizację deszczową, kanał technologiczny, przełożono sieć teletechniczną. Część zjazdów indywidualnych od strony Nowego Sącza została już przebudowana.

W Polsce najdłuższym mostem extradosed jest most w Kwidzynie na Wiśle (808,4 m), następnym jest most na obwodnicy Ostródy (677 m), a kolejnym został nowy most w Kurowie na Dunajcu.

Wykonawcą nowej przeprawy jest polsko-węgierskie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina i Hódút (Hódmezővásárhelyi Útépitő) z Węgier. Wartość inwestycji wyniosła ponad 189 mln zł. Ukończenie wszystkich prac w ramach zadania jest planowane na kwiecień 2022 r.

 

Źródło: MI

 

Przeczytaj też:

Nowy most na Dunajcu

Nowy most kolejowy nad Regalicą w Szczecinie

Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.