Łódzka fabryka Wigencja zostanie zrewitalizowana

10.02.2021

Przebudowa 100-letniej Wigencji, pofabrycznego kompleksu przy ulicy Sienkiewicza w Łodzi, rozpocznie się wiosną 2021 r. Przetarg na wykonanie robót wygrała firma Mostostal.

 

Kompleks fabryczny Wigencja Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana powstał w 1922 roku. Znajduje się na działce przy ul. Sienkiewicza 75/77 i jest wpisany do ewidencji zabytków. Po zakończeniu remontu obiekt stanie się nową siedzibą teatru Pinokio. W kompleksie znajdą się dwie nowoczesne sale teatralne, przestronne foyer, pracownie twórcze, garderoby, sale edukacyjne oraz restauracja.

 

Wigencja

 

Modernizacja i przebudowa kompleksu dawnej przędzalni Wigencja to jeden z ważniejszych projektów w łódzkim Programie Rewitalizacji Obszarowej. Dzięki jego realizacji przywrócimy do życia zaniedbany dotychczas ogromny teren obok kompleksu OFF Piotrkowska. Wiosną 2021 roku wystartują prace budowlane. Liczę, że obiekt zostanie oddany do użytku przed końcem 2022 roku. – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich

 

Wigencja

 

W kompleksie zrewitalizowanej Wigencji znajdzie się również przestrzeń dla stowarzyszeń artystycznych. Będą się w nim mieściły różnego typu warsztaty i pracownie. Powstanie również biblioteka i księgarnia dla najmłodszych łodzian. Nie zabraknie też przestrzeni komercyjnych, takich jak restauracja, w której rodzice będą mogli wygodnie poczekać na swoje pociechy, a po zajęciach zjeść z nimi obiad.

Wnętrza Wigencji będą połączeniem industrialnego charakteru z nowoczesnością. Projekt przewiduje zachowanie niskiej hali z dachem szedowym oraz dobudowanie nowych obiektów.

W ramach inwestycji powstanie również przebicie do OFF Piotrkowska. Będzie to ciąg pieszo-jezdny, pełniący również funkcję drogi pożarowej.

 

Zobacz:

Projekt rewitalizacji Wigencji przewiduje nie tylko zachowanie istniejącej zieleni, ale również dosadzenie nowych drzew i krzewów – 10 klonów polnych Carnival, 5 klonów zwyczajnych Crimson Sentry, 7 śliw wiśniowych Pissardii, a 8 rosnących tam drzew zostanie przesadzonych zgodnie z projektem zazielenienia terenu. Posadzone zostaną również krzewy (Lilak Meyera), które zajmą łącznie powierzchnię 502 oraz byliny i trawy na powierzchni blisko 6702.

 

Zakończenie prac przewidziane jest na przełom 2022 i 2023 roku. Koszt inwestycji to blisko 42 mln zł.

 

Urząd Miasta Łodzi

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in