Łódź Kaliska w przebudowie

13.06.2023

Dworzec Łódź Kaliska zostanie kompleksowo przebudowany. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów dworzec kolejowy.

 

Łódź Kaliska

 

Dworzec Łódź Kaliska został przekazany wykonawcy. Dzięki przebudowie zmieni się nie tylko budynek dworca, ale również plac przydworcowy. Zgodnie z założeniami projektu pozostawiono trójnawowy charakter budynku Łódź Kaliska z bezpośrednim powiązaniem z nowym tunelem łączącym al. Włókniarzy z ul. Unii Lubelskiej. Dworzec będzie miał prostą bryłę, przeszkloną od placu przydworcowego i parkingu, z elewacją wykonaną z miedzi oksydowanej. W środkowej nawie obiektu na całej długości dachu znajdzie się nowoczesny świetlik. Wnętrze zostanie również wykończone elementami z miedzi, nawiązującymi kształtem do świetlika. Na parterze dworca znajdzie się część służąca podróżnym, w tym kasy biletowe, przestronna poczekalnia wraz z częścią dla dzieci oraz lokale komercyjne. Natomiast piętra obu skrzydeł budynku przeznaczono dla spółek kolejowych.

W budynku dworca Łódź Kaliska zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie podłogowe oraz system wentylacji z klimatyzacją. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz pracę urządzeń i instalacji będzie odpowiadał system BMS. Bezpieczeństwo w budynku i jego najbliższym otoczeniu zapewnią nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Dworzec zostanie też wyposażony w nowoczesne rozwiązania, m.in. wyświetlacze przyjazdów i odjazdów pociągów, biletomaty, windy. Cały budynek dworca wraz z otoczeniem zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przed dworcem powstanie nowoczesny plac służący jako węzeł komunikacyjny, dostosowany do ruchu samochodów (z miejscem do ładowania samochodów elektrycznych), autobusów oraz rowerów wraz z dużą wiatą rowerową. Natomiast za budynkiem zaplanowano parking dla pasażerów. W ramach zagospodarowania zaplanowano dużą ilość nasadzeń drzew, krzewów oraz traw.

Projekt uwzględnia również nowe założenia związane ze zwiększeniem przepustowości stacji kolejowej Łódź Kaliska, w tym budową łódzkiego tunelu średnicowego. Budynek dworca zostanie zintegrowany z układem stacyjnym, nowymi tunelami i peronami.

Podczas realizacji inwestycji obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do kontenerowego dworca tymczasowego, który będzie wyposażony w poczekalnię z kasami biletowymi oraz toalety.

Przebudowa dworca Łódź Kaliska jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Koszt inwestycji wyniesie ponad 56,5 mln zł. Wykonawcą prac budowlanych jest firma SKB LDR, a projekt przebudowy opracowała pracownia An Archi Group Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia robót to połowa 2025 r.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Czytaj także:

Rokiciny będą miały nowy dworzec

Stacja Radom Wschodni – nowe połączenie z lotniskiem

Dworzec w Sochaczewie w budowie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in