Dworzec w Sochaczewie w budowie

09.05.2023

Dworzec w Sochaczewie wkrótce będzie gotowy po gruntownej renowacji. Koszt przebudowy wyniósł prawie 9,5 mln zł.

 

Dworzec w Sochaczewie

 

Dworzec w Sochaczewie został wybudowany w latach 1901–1903. Obecnie jest dostosowywany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych.

Renowację przeszła już ceglana elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Zostanie ona podświetlona nową iluminacją. Odtworzono na wzór historycznej oraz poddano renowacji stolarkę okienną i drzwiową. Dworzec w Sochaczewie zyskał także nowe poszycie z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Na fasadzie budynku w górnym naświetlu wejścia głównego umieszczono stylizowany zegar.

Na parterze dworca zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni z nowym wyposażeniem: ławkami, gablotami z rozkładami jazdy pociągów, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszłe lokale: gastronomiczny oraz usługowy.

Dzięki prowadzonej przebudowie dworzec w Sochaczewie stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano bariery architektoniczne oraz wprowadzanych jest wiele usprawnień, m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Budynek dworca będzie także mniej energochłonny dzięki ociepleniu dachu oraz zastosowaniu stolarki o lepszych parametrach technicznych. Zastosowano w nim i jego otoczeniu energooszczędne oświetlenie. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowano system BMS zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Zastosowano też nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy.

Przebudowano układ komunikacyjny placu przed dworcem. Wzdłuż frontowej fasady budynku mieszczą się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Natomiast nieco bliżej ulicy Henryka Sienkiewicza zlokalizowano 2 wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek oraz 9 miejsc parkingowych, w tym 2 przeznaczone dla samochodów elektrycznych. W sąsiedztwie budynku pojawiła się również wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Uporządkowana zostanie również zieleń, a na placu przed dworcem pojawią się elementy małej architektury.

Koszt przebudowy dworca w Sochaczewie to blisko 9,5 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., dokumentację projektową opracowała pracownia Demiurg z Poznania, natomiast wykonawcą prac budowlanych jest P.P.H.U. SOCHBUD s.c. z Sochaczewa. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 2022 r., a otwarcie dworca zaplanowano na lato 2023 r.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Czytaj także:

Dworzec we Władysławowie otwarty po remoncie

Wraca linia kolejowa nr 275 Bieniów–Lubsko

Dworzec w Koszalinie w nowej odsłonie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in