Wraca linia kolejowa nr 275 Bieniów–Lubsko

24.02.2023

Linia kolejowa nr 275 w województwie lubuskim zostanie przebudowana, a mieszkańcy Lubska i pobliskich miejscowości w regionie zyskają dogodny dostęp do kolei.

 

Linia kolejowa nr 275

 

Dzięki podpisanej umowie między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a samorządem województwa lubuskiego możliwe będzie ogłoszenie przetargu na dokumentację i realizację prac budowlanych między Lubskiem a Bieniowem (linia kolejowa nr 275 Wrocław Muchobór–Gubinek).

Po blisko 30 latach pociągi znów pojadą m.in. do Lubska i Jasienia. Ok. 25 000 mieszkańców regionu zyska dogodną możliwość podróży koleją. Linia kolejowa nr 275 przebudowana na ok. 18-kilometrowym odcinku pozwoli na przejazdy pociągów z prędkością 120 km/h. Dzięki planowanej budowie tzw. mijanki w Letnicy trasa zostanie włączona w linię kolejową nr 370 Zielona Góra Główna–Żary, co pozwoli na zwiększenie przepustowości i dojazd z Lubska do Zielonej Góry w czasie ok. 63 min. Powstaną nowe perony w Lubsku (Lubsko Zachód, Lubsko, Lubsko Wschód), Budziechowie, Jasieniu, Bieszkowie, Biedrzychowicach Dolnych oraz wyremontowana zostanie stacja Bieniów. Perony zostaną przystosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się, a na antypoślizgowej nawierzchni znajdować się będą ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych. Perony zostaną także wyposażone m.in. w wiaty, ławki i czytelne informacje.

Linia kolejowa nr 275 na odcinku Bieniów–Lubsko powstanie w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. Inwestycja pochłonie blisko 66 mln zł. Zakończenie wszystkich prac w ramach projektu „Rewitalizacja linii nr 275 na odcinku Bieniów–Lubsko wraz z budową przystanków w m. Budziechów, Jasień i Bieszków” przewidziano w 2028 r.

 

Źródło: PKP PLK SA

 

Przeczytaj też:

Dworzec w Koszalinie w nowej odsłonie

Zaplecze techniczne Kolei Małopolskich oddane do użytku

Koleje Dolnośląskie rozbudowują zaplecze techniczne

Most w Niestępowie i w Rutkach w modernizacji

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in