Dworzec we Władysławowie otwarty po remoncie

19.04.2023

Dworzec we Władysławowie przeszedł przebudowę, dzięki której stał się nowoczesnym obiektem przy zachowaniu jego historycznego charakteru.

 

Dworzec we Władysławowie

 

Dworzec we Władysławowie został wybudowany w latach 1928–29. Jego prace renowacyjne trwały półtora roku. Obiekt przeszedł kompleksową przebudowę z uwzględnieniem jego historycznego charakteru. Renowacji poddano elewację, która odzyskała jasnoszary kolor, z detalami oraz stolarką okienną i drzwiową w kolorze bieli. Z utrzymaną w jasnych barwach kolorystyką elewacji kontrastuje czerwony dach wykonany z dachówki karpiówki. Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż nad wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, umieszczono zegary dworcowe, a także nowe przestrzenne, podświetlone napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów). Całość podkreśla nowa iluminacja nocna.

Dużą metamorfozę, z poszanowaniem dla historycznego charakteru dworca, przeszło jego wnętrze. W przestrzeni obsługi podróżnych w centralnej części budynku połączone zostały klasycystyczne elementy wystroju z nowoczesnymi. Hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni zaaranżowano w jasnych kolorach. Szara posadzka i ściany współgrają z bielą drewnianych boazerii, kolumn oraz sufitu, w który wkomponowano liniowe oświetlenie. W holu znajdują się ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych jest klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Południowa część dworca jest przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem.

Dworzec we Władysławowie stał się ekologiczny i bezpieczny. Budynek ocieplono oraz wymieniono w nim stolarkę okienną i drzwiową, dzięki czemu ograniczono straty ciepła. Zamontowano nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED wraz z automatyką sterującą oraz pompy ciepła. Dworzec wyposażono w system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS, kierujący pracą instalacji i urządzeń, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Dworzec we Władysławowie został także przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Dla osób poruszających się na wózkach, a także dla rodzin z małymi dziećmi wykonano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów umożliwiające swobodny dostęp do przestrzeni obsługi podróżnych. Na dworcu znajdują się również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami toalety, a także m.in. tablice w alfabecie Braille’a, plany dotykowe dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących.

W sąsiedztwie budynku powstały dwa parkingi, które pomieszczą łącznie przeszło 30 samochodów, a także wiata rowerowa. Na parkingu, który powstał w miejscu pawilonów handlowych, zastosowano jako nawierzchnie betonowe płyty ażurowe. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, umożliwiające wnikanie deszczówki bezpośrednio do gleby, tworzące przestrzeń bioaktywną, a poza tym chroniące parking przed ewentualnym zalaniem podczas ponadnormatywnych opadów deszczu. W ramach inwestycji zasadzono również nowe drzewa i krzewy oraz uporządkowano tereny zielone. Pod nimi wybudowano znacznych rozmiarów zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę, która będzie wykorzystywana do podlewania terenów zielonych oraz po podczyszczeniu do spłukiwania dworcowych toalet.

 

Przebudowa dworca we Władysławowie kosztowała 14,32 mln zł brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., dokumentację projektową wykonała firma TPF Sp. z o.o. oraz TBiARCHITEKCI Sp. z o.o., a wykonawcą robót była KAMARO Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Gdańsku.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Czytaj także:

Dworzec w Koszalinie w nowej odsłonie

Dworzec w Łukowie przejdzie modernizację

Dworzec Jastrząb został zmodernizowany

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in