Dworzec Jastrząb został zmodernizowany

20.12.2022

Dworzec Jastrząb, który istnieje już 105 lat, po gruntownej przebudowie został otwarty dla podróżnych. Zachowano jego historyczną bryłę i unowocześniono wnętrza.

 

Dworzec Jastrząb

 

Dworzec Jastrząb został wybudowany w 1917 r. Budynek i jego najbliższe otoczenie przeszły kompleksową przebudowę. Dawny wygląd odzyskały elewacja pomalowana na bladoszary kolor z jasnymi detalami architektonicznymi, a także jasnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Ciekawostką w architekturze dworca jest wykusz od strony peronów i loggia z ażurową balustradą, natomiast nowością są podświetlane napisy z nazwą stacji.

Po renowacji wnętrze dworca jest nowoczesne, utrzymane w jasnej kolorystyce. W holu, który jest jednocześnie poczekalnią, znajdują się ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze mieszczą się również toalety oraz niewielkie pomieszczenie na wynajem. Piętro budynku przeznaczono na pomieszczenia techniczne.

Nowy Dworzec Jastrząb jest też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono wiele rozwiązań ułatwiającym korzystanie z niego, m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące. Poprawiło się bezpieczeństwo budynku i jego bezpośredniego otoczenia dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowego.

Wprowadzono też rozwiązania ekologiczne, m.in. zamontowano energooszczędne oświetlenie, wymieniono okna i drzwi, dzięki czemu zredukowano straty ciepła. Za pracę urządzeń i instalacji w budynku odpowiada system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który optymalizuje również zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

W otoczeniu budynku również zaszły zmiany. Wyburzono budynki gospodarcze. Powstały nowe chodniki, droga dojazdowa oraz miejsca parkingowe (w tym stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami), a także strefa kiss&ride. W sąsiedztwie dworca uporządkowano zieleń, a także zamontowano nowe ławki, kosze oraz wybudowano wiatę rowerową, która pomieści około 8 jednośladów.

Dworzec Jastrząb to już dziewiąty dworzec w województwie mazowieckim, który został oddany do użytku po modernizacji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

Przebudowa dworca kosztowała nieco ponad 8 mln zł brutto. Inwestycja była realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową opracowała pracownia An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic. Generalnym wykonawcą była firma Krobel Sp. z o.o. ze Starachowic.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Przeczytaj też:

Wiadukt kolejowy jednoprzęsłowy na stacji Warszawa Zachodnia

Dworzec Toruń Miasto w przebudowie

Dworzec Nowy Tomyśl otwarty dla podróżnych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in